لوله پگ (PEG) برای معده چیست و چه کاربردی دارد؟

لوله تغذیه پگ Peg

منظور از لوله پگ یا گاستروستومی اندوسکوپیک از طریق پوست (PEG: percutaneous endoscopic gastrostomy) چیست؟ پِگ لوله ای است که به منظور انتقال مواد غذایی به داخل معده، با کمک جراحی از طریق شکم در معده فرد قرار داده می شود.

این لوله با استفاده از یک وسیله انعطاف پذیر دارای لامپ به نام آندوسکوپ به داخل معده هدایت می شود. آندوسکوپ به شما اجازه می دهد تا پس از انجام عمل، پزشک بتواند داخل معده را به راحتی معاینه کرده و ببیند.

برای دریافت نوبت مشاوره لوله تغذیه و پگ گذاری با شماره تلفن‌های زیر تماس بگیرید.

02188073136 / 09337836820

لوله پگ می تواند ماه ها یا سال ها در معده شما بماند، بنابراین زمانی که نتوانید به اندازه کافی مواد غذایی از طریق دهان مصرف کنید، مایعات، داروها و سایر مواد غذایی مورد نیاز خود را از طریق آن مصرف می کنید.

هنگامی که پگ را در معده خود دارید، حتما با پزشک خود جهت جلوگیری از بیرون آمدن لوله یا مسدود شدن آن در ارتباط باشید.

در اکثر افرادی که قادر به تغذیه از راه دهان نیستند (به علت سکته مغزی، سرطان دستگاه گوارش و غیره) مجبور به استفاده از لوله تغذیه خواهند بود. لوله تغذیه انواع مختلفی دارد، مانند ان جی تیوب (NG Tube) یعنی لوله ای که از بینی وارد شده و انتهای آن به معده ختم میگردد. این لوله موقتا میتواند مواد غذایی را به معده بیمار منتقل کند.

استفاده از ان جی تیوب بیشتر از دو ماه عوارض زیادی را به همراه خواهد داشت بنابراین در صورتی که در این مدت زمان، بیمار قادر به دریافت مواد غذایی از راه دهان نبود، بهترین گزینه، تعبیه لوله پِگ (PEG) خواهد بود.

چرا ممکن است به لوله پگ احتیاج داشته باشم؟

لوله PEG جهت تامین نیازهای غذایی روزانه، برای کودکان یا بزرگسالانی که به دلیل اختلال بلع (دیسفاژی) نمی توانند از راه دهان تغذیه داشته باشند یا به اندازه کافی بخورند، انتخاب مناسبی است.

لوله پگ تا حدودی می تواند به جلوگیری از وضعیت خطرناک موسوم به آسپیراسیون کمک کند (اما نمی تواند به طور کامل از وقوع آسپیراسیون جلوگیری کند).

در صورت اختلال بلع و ورود مواد غذایی یا مایعات به ریه ها، آسپیراسیون اتفاق می افتد.

لوله پگ و موارد کاربرد آن

برخی از شرایط معمول که ممکن است استفاده از لوله PEG توصیه شود شامل موارد زیر است:

 • نقص های مادرزادی
 • نوزاد نارسی که توانایی مکیدن شیر را ندارد
 • اختلال بلع
 • سکته مغزی
 • سرطان دهان یا مری
 • بیماری های مری

همچنین در صورت داشتن شرایط طولانی مدت جسمی که عمل بلع برای شما سخت یا غیر ممکن باشد، استفاده از لوله پگ توصیه می شود. برای استفاده از این روش، باید غذا به محض رسیدن به معده هضم شود.

در بعضی موارد میتواند استفاده از این لوله موقتی باشد. به عنوان مثال، در سکته های مغزی که درمان اختلال بلع زمان بر می باشد.

لوله PEG حدود 1 سال دوام دارد. تعویض لوله های قدیمی معمولاً روشی ساده است و پزشک می تواند گذاشتن پگ را بدون جراحی یا بیهوشی انجام دهد.

هزینه قرار قراردادن لوله پگ چقدر است؟

تهیه پکیج پگ به عهده بیمار بوده و انجام آندوسکوپی و تعبیه پگ بسته به شرایط بیمار و تعداد لوازم استریل و مصرفی استفاده شده است.

هزینه پکیج پک بین 5 تا 7 میلیون تومان متغیر است.
در کمترین حالت هزینه پگ گذاری حدود 5 میلیون تومان بوده و در بیشترین حالت حدود 12 میلیون تومان خواهد بود.

انواع پگ

پِگ ها لوله های سیلیکونی هستند که به همراه یک پکیج، شامل کلیه لوازم برای پگ گذاری در اختیار تیم جراحی گوارش قرار داده می شود. این پکیج ها از 8 هزار تومان (ساخت کشور چین) تا پنج میلیون تومان (ساخت کشور آمریکا)، در بازار ایران موجود می باشند.

عوارض و خطرات قرار دادن لوله پگ چیست؟

قرار دادن لوله PEG روشی بی خطر است، اما همه جراحی ها برخی خطرات را به همراه دارند. قبل از عمل جراحی، شما نیاز به امضای فرم رضایت نامه ای دارید که خطرات و مزایای جراحی را توضیح می دهد.

شما باید در مورد این خطرات و مزایا با پزشک خود صحبت کنید. برخی از خطرات احتمالی قرار دادن لوله PEG شامل موارد زیر است:

 • واکنش به بیهوشی
 • درد
 • نشت محتویات معده در اطراف لوله
 • عفونت محل لوله
 • عفونتی که در شکم پخش می شود
 • آسپیراسیون
 • خونریزی در محل جراحی
 • خونریزی یا عفونت در اثر آسیب به اندام های دیگر داخل شکم
 • انسداد یا در رفتگی لوله

با توجه به وضعیت پزشکی خاص شما، امکان دارد خطرات دیگری نیز وجود داشته باشد. قبل از عمل حتما در مورد هرگونه نگرانی با پزشک خود صحبت کنید.

آمادگی برای قراردادن لوله پگ

لوله پگ معده

در زیر لیستی از کارهای مشترکی که ممکن است از شما درخواست شود انجام دهید، آورده شده است. در روزهای قبل از عمل، در مورد هر دارویی که مصرف می کنید، از جمله مکمل های گیاهی و داروهای بدون نسخه با پزشک معالج خود صحبت کنید.

امکان دارد از شما خواسته شود که از مصرف آسپرین یا داروهای دیگری که خون را رقیق کرده و احتمال خونریزی را افزایش می دهد اجتناب کنید.

از شما خواسته می شود قبل از عمل، فرم رضایت نامه را امضا كنید. فرم را با دقت بخوانید و قبل از امضای آن هرگونه سؤالی که دارید بپرسید. اگر خودتان یا شخصی در خانواده شما سابقه واکنش به بیهوشی را دارد، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر سیگار می کشید، از شما خواسته می شود قبل از عمل، مصرف سیگار را به طور کامل متوقف کنید. ممکن است دستورالعملی برای اجتناب از خوردن و آشامیدن در روز و شب قبل از عمل به شما ارائه شود.

احتمالا شما باید داروهای معمول خود را با یک جرعه کوچک آب مصرف کنید. در این مورد از پزشک خود بپرسید. در روز جراحی لباس های گشاد و راحت بپوشید.

بیشتر بخوانید : لوله نوزاد یا گاواژ

اگر بعد از عمل به خانه می روید، ترتیبی دهید که شخصی شما را به خانه برساند و در اوایل دوره بهبودی در کنار شما بماند.

در هنگام قرارگیری لوله چه اتفاقی می افتد؟

با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی و درمانی خود در مورد آنچه در طول قرارگیری لوله اتفاق می افتد صحبت کنید. قرار دادن لوله پگ معمولاً تحت بی حسی موضعی و آرام بخش انجام می شود.

شما یک سرم IV (داخل وریدی) را در دست یا بازوی خود دارید تا بتوانید مایعات و داروهای لازم را دریافت کنید.

ممکن است از طریق سرم، داروهای لازم جهت کاهش درد و بیهوشی وارد بدن شما شوند. همچنین امکان دارد از طریق IV به شما آنتی بیوتیک داده شود.

قبل از شروع عمل، شما نیاز به حذف هرگونه پروتز دندان و دندان های مصنوعی دارید. یک داروی بی حسی ممکن است در گلوی شما اسپری شده تا از انسداد آندوسکوپ جلوگیری شود.

یک محافظ دهان نیز می تواند به کار برده شود. عمل واقعی حدود 20 دقیقه طول می کشد.

نحوه گذاشتن پگ

نحوه گذاشتن لوله پگ در معده

پوست روی شکم شما تمیز می شود و داروی بی حسی تزریق می شود. آندوسکوپ از طریق دهان به معده شما منتقل می شود. یک برش جراحی کوچک از طریق پوست و معده شما ایجاد می شود.

لوله پگ در حالی که پزشک از طریق آندوسکوپ معده را زیر نظر دارد، از طریق برش جراحی وارد معده می شود. این لوله به کمک یک بالون مخصوص یا یک کلاه، در داخل معده شما نگه داشته می شود. یک پانسمان کوچک بر روی برش قرار می گیرد.

بعد از قرار دادن لوله PEG چه اتفاقی می افتد؟

برای به هوش آمدن، شما را به اتاق ریکاوری منتقل خواهند کرد. معمولا می توانید در روز عمل به خانه بروید.

می توانید بعد از عمل انتظار داشته باشید که:

احساس درد کنید، مانند درد در محل برش و گرفتگی عضله یا درد در دفع گاز معده. برای کنترل درد، دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید. پانسمان روی ناحیه برش می تواند بعد از حدود 1 یا 2 روز برداشته شود.

منطقه برش حدود 5 روز طول می کشد تا بهبود یابد. باید روزانه منطقه را با آب و صابون تمیز کنید (نحوه تمیز کردن آن به شما آموزش داده خواهد شد).

پس از تمیز کردن محل زخم، با استفاده از یک پد گاز کوچک برای پوشاندن آن را خشک کنید. اجازه ندهید که گاز یا سپر لوله در مقابل شکم شما خیلی محکم شود. آن ها باید سست باشند.

در مورد زمان مناسب حمام کردن، با پزشک خود مشورت کنید.

با توجه به شرایط کلی خود باید بتوانید به تدریج به فعالیت های عادی خود برگردید. در مورد هرگونه محدودیت در فعالیت های روزانه، با پزشک خود صحبت کنید.

استفاده از لوله پگ جهت تغذیه به تدریج با مایعات شفاف آغاز می شود، سپس تغذیه با ترکیبات خاص پیش می رود. در مورد استفاده و مراقبت از لوله PEG موارد زیادی وجود دارد.

شما نیاز به همکاری نزدیک با تیم پزشکی خود دارید. این تیم ممکن است شامل ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی، داروسازان و متخصصان تغذیه باشد.

احتمالاً به شما گفته می شود که هنگام تغذیه همیشه به حالت قائم باشید. شاید شما هنوز هم بتوانید از طریق دهان غذا بخورید.

در مورد این موضوع با پزشک و متخصص درمان اختلال بلع صحبت کنید.

مراقبت از پوست در لوله پگ

برخی از مراحل دیگری که باید بدانید

 • نحوه مراقبت از پوست اطراف لوله
 • چه علائمی می تواند به معنای عفونت باشد
 • چگونه شکم خود را خالی کنید
 • اگر لوله مسدود شود چه کاری باید انجام شود
 • از چه ترکیباتی استفاده کنید و چگونه خود را تغذیه کنید

بیشتر بخوانید : انواع لوله تغذیه و موارد استفاده

در مورد هر یک از موارد زیر به پزشک خود بگویید:

 • افزایش درد یا دردی که توسط دارو تسکین نمی یابد
 • هرگونه تخلیه، خونریزی، قرمزی یا تورم در اطراف لوله
 • تب
 • استفراغ، حالت تهوع یا اسهال
 • آسپیراسیون
 • لوله بیرون می آید یا مسدود می شود

مراحل بعدی

قبل از موافقت با عمل یا روش مطمئن شوید که می دانید:

 • نام عمل یا روش
 • دلیل اینکه شما از این عمل یا روش استفاده می کنید
 • چه نتیجه ای را می توان انتظار داشت و هدف از آن چیست
 • خطرات و مزایای عمل
 • عوارض جانبی یا عوارض احتمالی آن چیست
 • چه زمانی و کجا باید عمل یا روش را انجام دهید
 • چه کسی عمل را انجام می دهد و صلاحیت های آن شخص چیست
 • چه اتفاقی می افتد اگر شما این عمل یا روش را نداشته باشید
 • فکر کردن به هرگونه روش جایگزین
 • چه موقع و چگونه نتیجه خواهید گرفت

دکتر فرشاد خسروی یکی از بهترین متخصصین اختلال بلع و درمان اختلال بلع در ایران است که شما می توانید برای دریافت مشاوره و درمان بیماری های اختلال بلع، آسپیراسیون و مشاوره در خصوص لوله پگ با کلینیک ایشان تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

آدرس: تهران، شهرک غرب، بلوار فرحزادی، دویست متر بالاتر از بلوار دادمان، کوچه ناخدا محتاج، انتهای بن بست، پلاک یک، طبقه یک

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

2 دیدگاه ثبت شده برای "لوله پگ (PEG) برای معده چیست و چه کاربردی دارد؟"
 1. کاربر ناشناس

  ترکیبات غذایی مریضانیکه ازطریق PEG تغذی میشوند چیست؟

 2. کاربر ناشناس

  دکتر خسروی عزیز، بسیار خوشحال خواهیم شد که افتخار همکاری با شما را به عنوان دکتر آنلاین در مدافون داشته باشیم.