معده درد عصبی

معده درد عصبی

همه ما این جمله را که می‌ گوید ریشه همه بیماری ‌ها از اعصاب است، شنیده ‌ایم و قطعاً بی ‌پایه و اساس نیست. در واقع دانشمندان تاثیر افکار و احساسات منفی را بر بدن انسان و عوارض ناشی از آن را ثابت کرده‌ اند.

افرادی که برای مدت طولانی در شرایط پر استرس قرار دارند سه برابر بیشتر از سایرین دچار معده درد عصبی می‌ شوند.

علت ایجاد ناراحتی معده عصبی

یافتن ارتباط بین معده و تاثیر عصب ‌ها بر آن مهم است. در اولین نشانه ‌های ناراحتی معده، اکثر افراد شروع به استفاده از داروهای مختلف می ‌کنند که وضعیت را بدتر خواهد کرد.

با تحریک شدید ذهن، اسپاسم عروق خونی و کاهش جریان خون غشای مخاطی دستگاه گوارش اتفاق می افتد. در اکثر موارد، معده به علت مشکلات موجود در سیستم عصبی یا با وجود اضطراب دردناک می ‌شود.

زخم استرسی معده و دئودنوم (اثنی عشر)

ضایعات زخمی دیواره گوارشی و زخم اثنی عشر به علت استرس زیاد ایجاد می ‌شوند. بنیان این بیماری با گاستریت عصبی یکسان است و در صورت عدم درمان ‌های کافی، فرسایش قشرهای مخاطی با اندازه ‌های مختلف ایجاد خواهد شد.

اگر آسیب معده به علت عصب ‌ها باشد باید هرچه سریع ‌تر به متخصص گوارش مراجعه کنید تا آزمایشات تشخیصی صورت بگیرند.

پانکراتیت عصبی

بیماری التهابی پانکراس به علت فشار بیش از حد عاطفی روانی ایجاد می ‌شود. مکانیسم اثر این بیماری بر پایه تجربیاتی است که در کودکی ظاهر می‌ شود.

در واقع گاهی اوقات علت، عدم توجه والدین، قلدری کردن همکلاسی ‌ها و غیره است. این نارضایتی‌ ها در ذهن کودکان انباشته می ‌شود و برای جبران، سراغ شیرینی‌ ها و غذاهای پر ادویه می ‌روند.

این نوع تغذیه آنها را آرام کرده و بنابراین پرخوری می ‌کنند. علاوه بر سنگینی خوراکی ‌ها روی پانکراس کودکان، تغییر خلق و خو را هم تجربه خواهند کرد. همچنین عملکرد آنها در مدرسه ضعیف شده و اختلالات هورمونی را تجربه می کنند.

علائم پانکراتیت عبارتند از زونای شدید بالای شکم، تهوع، استفراغ، تب، اختلالات گوارشی به شکل اسهال.

معده درد عصبی چه علائمی دارد

عوامل بروز معده درد اضطرابی

دانشمندان نظرات مختلفی درباره علت معده درد اضطرابی ارائه کرده ‌اند. یکی از باورهای مهم در این زمینه این است که اضطراب سبب تغییراتی در عملکرد انتقال دهندگان عصبی مخصوصاً سراتونین می ‌شود.

گیرنده ‌های سراتونین در روده وجود دارند و بنابراین وقتی بدن دچار اضطراب می‌ شود، مواد شیمیایی دریافت می ‌کند که به این حس بد پاسخ دهد.

سایر علل عبارتند از:

  • آدرنالین : آدرنالین با کورتیزول یعنی هورمون استرس کار می‌ کند تا به بدن در موارد خطر واکنش نشان دهد.

این هورمون ‌ها ممکن است ویژگی ‌های فیزیولوژیکی روده را کاملاً تغییر دهند. همچنین نسبت باکتری‌ های خوب به باکتری‌ های بد در سیستم گوارش توسط این هورمون ‌ها تغییر خواهد کرد.

  • هضم کُند : اضطراب، سیستم “مبارزه یا گریز” را فعال می ‌کند. تحقیقات نشان داده ‌اند سرعت هضم به علت سیستم مبارزه یا گریز کاهش می ‌یابد و در نتیجه ناراحتی معده و روده را در پی خواهد داشت.
  • تنش در معده : اضطراب فشار بسیار زیادی روی عضلات معده وارد می ‌کند و این موضوع نحوه کنار آمدن با استرس را در معده در طول دوره ‌های استرس زا تغییر می ‌دهد.
درمان سریع معده درد عصبی

عوامل و علائم احتمالی معده درد عصبی

فاکتورهای متعددی تهوع یا احساسات دردناکی را در پی دارند که معده را درگیر می‌ کند (وقتی معده به شکل مداوم درد دارد و متوقف نمی ‌شود).

ویروس ‌ها و باکتری ‌ها از اصلی ‌ترین علل فیزیکی درد، تهوع و استفراغ هستند.

با این وجود، این احساسات و مخصوصاً اضطراب، استرس و هیجان سیستم ایمنی را ضعیف کرده و منجر به پیامد های منفی در قالب بیماری ‌های عفونی و درد مکرر می ‌شود که به معده می ‌زند.

بیشتر بخوانید : تاثیر اضطراب و استرس بر گوارش

علائم معده درد عصبی

مقابله با معده درد عصبی اندک مشکل است چون با وضعیت احساسی روانی و سلامت گوارش بدن ارتباط دارد.

گاهی اوقات، معده درد عصبی ترکیب این دو و در موارد دیگر، واکنش طبیعی دستگاه گوارش به استرس است.

بنابراین تجربه معده درد با وجود فشارهای عصبی کاملاً طبیعی خواهد بود. در معده درد عصبی، علائم مختلفی ظاهر می ‌شوند.

احساس دلشوره، کرمپ، گرفتگی یا حتی گره در شکم خود دارید و در کنار آن احساس اضطراب و عصبی بودن را تجربه می کنید.

گاهی اوقات عضلات ممکن است به بخش‌ های عصبی بپیوندند و سبب لرزش یا تکانش شوند.

نفخ مکرر شکم رخ می ‌دهد و بعد از خوردن غذا اندکی احساس ناراحتی می ‌کنید. همچنین احساس سوء هاضمه یا سیری هم خواهید کرد.

گاهی اوقات تجربه داغ شدن معده، تکرر ادرار و تکرر مدفوع را هم خواهید داشت. در این صورت به نظر می‌ رسد بدن در تلاش برای به دست آوردن آرامش به روش خودش است.

درمان معده درد عصبی در خانه

پیشگیری و درمان معده درد عصبی

درد عصبی معده به علت استرس، با دارو و برخی تغییرات سبک زندگی قابل درمان است.

بسته به تشخیص و شدت بیماری، پزشک داروهای ضد استفراغ یا داروهایی برای رفع اسهال یا یبوست تجویز می ‌کند.

برای افرادی که از اضطراب عصبی و معده درد عصبی رنج می‌ برند برخی انواع خاصی از ضد افسردگی‌ ها برای آنها تجویز می ‌شود.

ضد اسیدها هم برای کاهش درد معده، نفخ، اسید و گاز مفید هستند. به غیر از داروهای ذکر شده، داروهای گیاهی هم به کاهش مشکلات مربوط به هضم کمک می ‌کنند.

گیاهانی همچون نعناع، زنجبیل، بابونه خاصیت ضد نفخ دارند که از تشکیل گاز در دستگاه گوارش جلوگیری خواهند کرد.

همچنین باعث تسکین مشکلات رایج در دستگاه گوارش می ‌شود. سنبل الطیب، ترخون، گلپر، رازیانه، بادیان، گیاهانی هستند که نه تنها باعث ریلکس شدن فرد می ‌شوند بلکه آرامش معده را هم در پی دارند.

ورزش منظم و تغذیه مناسب هم به سلامت بدن کمک می ‌کند. انجام مدیتیشن و تکنیک ‌های تنفس عمیق مثل پرانایاما در صورت انجام به شکل منظم، خاصیت درمانی دارند.

استرس، اضطراب، افسردگی، قطعاً منجر به معده درد خواهند شد. در اکثر موارد، درد شکم موقتی بوده و با مزمن شدن به مداخلات پزشکی احتیاج خواهد داشت.

افرادی که درد عصبی شکم را تجربه می ‌کنند آن را بیشتر در یک قسمت از شکم (چپ یا راست) حس خواهند کرد.

این درد گاهی اوقات آنقدر شدید می ‌شود که فرد دیگر قادر به راه رفتن هم نیست. اگر بیمار به علت مشکلات عصبی دچار درد معده شد باید استراحت کند و نحوه لذت بردن از زندگی را بدون عصبی شدن بیاموزد.

لفرادی که معده درد عصبی دارند علائمی از جمله تهوع و استفراغ را تجربه می کنند. در صورت بروز درد به علت فشار روانی، ملاقات با پزشک در اسرع وقت اهمیت بسیار دارد. برای تشخیص و درمان معده درد عصبی می توانید به کلینیک دکتر فرشاد خسروی مراجعه کنید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "معده درد عصبی"
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍