نوروویروس چیست؟ علائم، تشخیص و درمان

نوروویروس

نوروویروس با آنکه آنفلوانزا نیست اما گاهی آنفلونزای معده نامیده می شود و شامل اسهال و استفراغ شدید است. این بیماری مسری است و می تواند از طریق افراد آلوده، غذا یا سطوح آلوده منتقل شود.

نوروویروس چیست؟

نوروویروس اصطلاح است که برای گروهی از ویروس های عامل اسهال و استفراغ شدید به کار می رود. بسیار شایع بوده و به راحتی منتشر می شود (مسری است). این ویروس از طریق فرد آلوده، غذا یا سطح آلوده انتقال می یابد.

با آنکه بسیاری آن را “آنفلوانزای شکمی” نام گذاری کرده اند، اما هیچ ارتباط به آنفلوانزا ندارد.

عامل ایجاد نوروویروس چیست؟

افراد از راه های مختلفی به آنفلونزای معده مبتلا می شوند. شما می توانید از تماس نزدیک با فرد بیمار، با دست زدن به سطوح آلوده و بعد دست زدن به دهان خود و یا با خوردن یا نوشیدن غذاها یا آب آلوده به آن مبتلا شوید.

نوروویروس بزرگترین عامل در بیماری های ناشی از غذای آلوده در آمریکاست. این ویروس معمولا در زمانی که یک کارگر آلوده قبل از سرو غذا به آن دست می زند، انتقال می یابد. اما برخی غذاهای خاص، از جمله صدف خوراکی و سایر غذاهای دریایی به طور طبیعی به نوروویروس آلوده می شوند.

علائم نوروویروس چیست؟

نوروویروس می تواند احساس بیماری در فرد ایجاد کند. علائم معمولا 12 تا 48 ساعت بعد از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر شده و 2 تا 3 روز طول می کشند. این علائم به طور ناگهانی بروز می کنند و شامل این مواردند:

آنفلونزای معده چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک معمولا آنفلونزای معده را با صحبت درباره علائم بیماری تشخیص می دهد. این ویروس می تواند از طریق آزمایش نمونه مدفوع شناسایی شود. در بیشتر اوقات نیازی به آزمایش نیست.

بیشتر بخوانید : در مورد آنفولانزای معده علائم و درمان آن چه می دانید؟

نوروویروس

کنترل و درمان بیماری نوروویروس

نوروویروس چگونه درمان می شود؟

هیچ درمانی برای مداوای نوروویروس نیست. اما اقداماتی به تسکین علائم کمک می کند تا ویروس دوره اش را بگذراند.

  • نوشیدن مقدار زیادی مایعات
  • استراحت زیاد
  • خوردن غذاهای پخته بدون ادویه

بیشتر بخوانید : علائم امیکرون : آنچه باید بدانید و میدانیم

پیشگیری از نوروویروس

چگونه می توان از ابتلا به آنفلونزای معده پیشگیری کرد؟

آنفلونزای معده اغلب در مکان های بسته ای که افراد زیادی جمع هستند مثل مدارس، کشتی های تفریحی و خانه های سالمندان به سرعت منتشر می شود. این اتفاق بیشتر در طول زمستان و ماه های اول بهار رخ می دهد. برخی اقدامات پیشگیرانه روزانه می تواند خطر ابتلا به این ویروس را کاهش دهد:

  • همواره دست ها را با آب و صابون بشویید.
  • میوه ها و سبزیجات را کاملا بشویید.
  • غذاهای دریایی را کامل بپزید.

دورنمای بیماری / پیش آگهی

بیشتر افراد مبتلا به آنفلونزای معده بعد از 2 یا 3 روز احساس بهتری دارند و این بیماری اثرات طولانی مدت ندارد. از آنجا که نوروویروس شامل انواع مختلفی از ویروس هاست، شما ممکن است بیش از یک بار به آن مبتلا شوید. برخی از افراد بارها در زندگی خود به آن مبتلا می شوند.

نوروویروس چه مدت در سیستم بدن باقی می ماند؟

نوروویروس می تواند از قبل از شروع علائم و تا دو هفته بعد از بروز آن در مدفوع فرد باقی بماند. 

اگر علائم شدیدی را تجربه می ‌کنید، باید حتماً مسئله را با پزشک در میان بگذارید. اگر در تهران هستید می توانید برای درمان مشکلات گوارشی از جمله نوروویروس به کلینیک دکتر فرشاد خسروی مراجعه کنید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "نوروویروس چیست؟ علائم، تشخیص و درمان"
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍