پرکاری تیروئید چیست؟ علائم، علل، تشخیص، درمان

پرکاری تیروئید چیست

بیماری پرکاری تیروئید وضعیتی است که غده تیروئید بیش از حد هورمون تولید می کند. تیروئید در پایین گردن قرار دارد و هورمون هایی می سازد که بر متابولیسم (نحوه استفاده از انرژی بدن) و سایر فرآیندها تأثیر می گذارند.

زمانی که این هورمون ها بیش از حد تولید می شوند، بسیاری از عملکردهای بدن سرعت می گیرند.

افراد مبتلا به پرکاری تیروئید احتمالا ضربان قلب سریع، کاهش وزن ناگهانی، ریزش مو و علائم متعدد دیگر را تجربه می کنند.

ابتلای اعضای خانواده به این بستگی دارد که پر کاری تیروئید مربوط به یک بیماری خودایمنی باشد یا خیر. بیماری خود ایمنی گریوز معمولا در خانواده ها بیشتر دیده می شود، اما لزوما پر کاری تیروئید یک بیماری ارثی نیست.

آیا پرکاری تیروئید خطرناک است؟

پر کاری تیروئید یک بیماری خطرناک است زیرا بر سیستم های اصلی بدن به ویژه قلب فشار وارد می کند. پرکاری تیروئید به خودی خود کشنده نیست، اما در صورت عدم درمان منجر به عوارض مرگبار می شود.

این عوارض در درجه اول قلب را درگیر کرده و منجر به آریتمی، فشار خون بالا، ایست قلبی و نارسایی احتقانی قلب خواهند شد.

این بیماری قابل درمان است، اما در صورت عدم تشخیص و درمان، در آینده منجر به مشکلات قلبی و همچنین پوکی استخوان خواهد شد.

سطح هورمون های تحریک کننده تیروئید در افراد مبتلا به پرکاری تیروئید چقدر است؟

تست هورمون های تحریک کننده تیروئید یکی از حساس ترین آزمایشات پر کاری تیروئید است. محدوده طبیعی این هورمون در آزمایشگاه های مختلف متفاوت است، اما به طور کلی بین 0.4 تا 4 میلی واحد در لیتر خواهد بود.

پرکاری تیروئید به این معناست که تیروئید بیش از حد فعالیت می کند، اما در واقع پایین بودن سطح هورمون محرک تیروئید نشان دهنده اختلال است.

سطح کمتر از 0.4 و یا بالاتر از 4 میلی واحد در لیتر این هورمون نیز به معنای وجود اختلال می باشد.

عوارض پرکاری تیروئید

علائم پرکاری تیروئید

در صورت ابتلا به پرکاری تیروئید احساس می کنید تحریک پذیر و بی قرار هستید و در عین حال احساس خستگی و اضطراب می کنید.

شاید به دلیل حساسیت به گرما بیشتر عرق کنید و تپش قلب همراه با لرزش داشته باشید. گاهی برای به خواب رفتن نیز مشکل خواهید داشت.

بیشتر بخوانید : بزرگی غده تیروئید و اختلال بلع

تفاوت بین پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید

پرکاری تیروئید نشان دهنده فعالیت بیش از حد تیروئید و کم کاری تیروئید به این معناست که تیروئید کم کار است یا به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند.

علائم کم کاری تیروئید معمولا برعکس پر کاری تیروئید است. به جای افزایش متابولیسم علائم مربوط به کاهش متابولیسم را تجربه خواهید کرد.

هر دو بیماری باعث خستگی و ریزش مو می شوند، اما پر کاری تیروئید منجر به کاهش وزن، پریود نشدن و اضطراب شده و افراد مبتلا به کم کاری تیروئید افزایش وزن، افسردگی و چرخه های قاعدگی سنگین را تجربه می کنند.

همچنین کم کاری تیروئید بسیار رایج تر از پر کاری تیروئید است و از هر 20 نفر در ایالات متحده 1 نفر به این بیماری مبتلا است. کم کاری تیروئید نیز مانند پر کاری تیروئید در زنان بیشتر دیده می شود.

تشخیص و درمان کم ‌کاری تیروئید کمی ساده‌ تر است. اگر در جواب آزمایش نشان داده شود که هورمون‌ های تیروئید کافی وجود ندارد، جایگزین‌ های هورمون تیروئید مانند سینتروید (لووتیرونکسین) تجویز می شود.

علائم پرکاری تیروئید در زنان

علائم پرکاری تیروئید

علائم پرکاری تیروئید گاهی شبیه علائم سایر بیماری هاست و این موضوع تشخیص را دشوار می کند. این بیماری در افراد بالای 60 سال، گاهی در ابتدا اشتباها افسردگی یا زوال عقل تشخیص داده می شود، زیرا در افراد مسن علائم کلاسیک پرکاری تیروئید دیده نمی شود.

تشخیص بیماری در بزرگسالان و افرادی که از بتا بلوکرها استفاده می کنند نسبت به جوانان سخت تر است. همچنین بتا بلوکرها به طور ویژه علائم پرکاری تیروئید را پنهان می کنند.

پرکاری تیروئید باعث تسریع بسیاری از عملکردهای بدن می شود. افرادی مبتلا به این بیماری در ابتدا فکر می کنند که فقط استرس دارند یا عصبی هستند و این موضوع باعث تاخیر در تشخیص می شود.

افراد مبتلا به پرکاری تیروئید احتمالا علائم زیر را تجربه می کنند:

 • کاهش وزن ناگهانی و غیر ارادی
 • افزایش اشتها
 • عصبی بودن
 • افزایش استرس و اضطراب
 • تپش قلب
 • افزایش ضربان قلب
 • تعرق و لرزش
 • مشکلات خواب
 • خستگی (معمولا از بی خوابی)
 • حساسیت به گرما
 • نازک شدن پوست
 • ریزش یا شکنندگی موها
 • افزایش حرکات روده
 • تغییر در چرخه های قاعدگی، از جمله عقب افتادن پریودها
 • ضعف عضلانی، به ویژه در ران ها و بالای بازو
 • تاری دید
 • برآمدگی یا بیرون زدگی چشم ها

به طور کلی، علائم پرکاری تیروئید در کودکان و بزرگسالان مشابه است.

تعیین دقیق علت پر کاری تیروئید کمی چالش برانگیز است، اما پس از تشخیص می توان این اختلال را به طور مؤثر درمان کرد. جهت درمان پرکاری تیروئید می توانید به کلینیک دکتر فرشاد خسروی در تهران مراجعه کنید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "پرکاری تیروئید چیست؟ علائم، علل، تشخیص، درمان"
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍