کاردرمانی چیست و برای چه کسانی نیاز است؟

کاردرمانی چیست

 کاردرمانی یا OT یک تخصص پزشکی است. این تخصص بر روی رشد، بهبودی و حفظ توان جهت انجام فعالیت ‌های روزانه و بازیابی مهارت های کاری افراد با اصلاحات فیزیکی، روانی و شناختی کار می کند.

متخصص کاردرمانی دقیقا چه می کند؟

 وظیفه متخصص کاردرمانی، کمک به افراد در تمامی سنین برای غلبه بر هر گونه فقدان دائم یا موقت عملکرد فیزیکی، حسی، روانی و ارتباطی است.

 این متخصصان کمک می ‌کنند فرد استقلال خود را حفظ کند و بتواند در فعالیت‌های مهم شرکت کند.

 متخصص کاردرمانی با شناخت و حذف موانع محیطی برای رساندن فرد به استقلال و شرکت در فعالیت های هر روزه این کار را انجام می دهد.

متخصصین کاردرمانی به افراد ناتوان کمک می‌ کنند تا از وسایل و تجهیزات خاص مثل ویلچر استفاده کنند. همچنین آنها را در انجام فعالیت هایی همچون غذا خوردن، لباس پوشیدن یا هر گونه فعالیت دیگر یاری می کنند.

 همچنین منزل و محل کار فرد را اصلاح و بهسازی کرده تا نیازهای شخصی فرد برطرف شوند.

متخصص کاردرمانی به بیمار کمک می کند تا نیازهای پایه اش را به خوبی انجام دهد. به این ترتیب بیمار می تواند از پس فعالیت های اصلی خود بر بیاید. فعالیت هایی مثل مثل لباس پوشیدن، آشپزی، کار یا استفاده از کامپیوتر.

 همچنین به فرد کمک می شود تا با ورزش ها و حرکات فیزیکی قدرت و چابکی و مهارت به دست بیاورد. همچنین کمک می شود تا با چالش های ذهنی بر مشکلات مربوط به حافظه غلبه کند.

 به علاوه، تمریناتی خاص برای رفع مشکلات حسی یا ارتباطی ترتیب داده می شود.

کاردرمانگر با طراحی روش‌ های جدید به بیمار کمک می کند فعالیت ها یا کار های تفریحی خاصی انجام دهد.

 همچنین به بیماران توصیه هایی جهت به کار گرفتن روش های جایگزین و ارائه تکنیک ها یا متد هایی برای نیل به هدف های شان می کند.


بیشتر بخوانید: کاردرمانی تهران


 کمک به کودکان

کمک به کودکان با کاردرمانی

 متخصص کاردرمانی به کودکانی با نیازهای خاص کمک می‌ کند. آن ها معمولاً توانایی ‌های فردی کودک را ارزیابی می کنند. سپس تجهیزات و درمان ‌های خاصی را ترتیب می دهند.

 ممکن است مداخلات درمانی زود هنگامی برای نوزادان و نوپایان که در ریسک تاخیر رشدی و حرکتی هستند طراحی کنند.

 این برنامه احتمالاً شامل شکل ‌دهی مهارت‌ های اجتماعی و شنوایی، یاد گرفتن لباس پوشیدن، جارو کردن یا مهارت های تناسبی می ‌شود.

 به منظور کمک به بچه های محصل جهت مشارکت در فعالیت های تحصیلی، با کودک به تنهایی یا در گروه های کوچک در کلاس درس کار می ‌کند. این فرد توصیه های لازم به معلم ها جهت تعیین برنامه آموزشی مناسب با نیازهای خاص کودکان ارائه می دهد.

 کمک به افرادی که توسط شخصی آسیب دیده اند و یا ادعای غرامت دارند

 کمک به افرادی که توسط شخصی آسیب دیده اند با کاردرمانی

 برخی کاردرمانگر ها در پرونده هایی که در آن فرد ادعایی جهت آسیب خوردن به علت تصادف یا غفلت کارفرما دارد کمک کننده خواهند بود.

  این متخصص ها به عنوان کاردرمانگرِ حقوقی- پزشکی، این کار را انجام می دهند. نقش آنها کمک به دادگاه با ارزیابی بی طرفانه ازشکل و نوع آسیب به فرد است.

 متخصص کاردرمانی توصیه هایی می کند. اغلب مدارکی به عنوان شاهدی متخصص در دادگاه ارائه می‌ کند. برنامه ‌های درمانی مخصوص آن فرد مثل توانبخشی، مراقبت های خاص و تجهیزات مورد نیاز و هزینه های مربوطه را مشخص می کند.

 این امر به دادگاه کمک می کند تصمیم بگیرد غرامت چقدر و چگونه خواهد بود. متخصص کاردرمانی توسط وکلای خواهان و خوانده کاملا تفهیم می شود.

کمک به افرادی که نیاز به مدیریت زندگی شان دارند

کمک به افرادی که نیاز به مدیریت زندگی شان دارند با کادرمانی

 کاردرمانگر ها اغلب پرونده افرادی که بعد از آسیبی جدی ( مثل آسیب به ستون فقرات یا آسیب مغزی) نیازمند مدیریت هستند را در دست می گیرند.

 وظیفه مدیر پرونده، حمایت از فرد آسیب دیده و انجام کارهای توانبخشی و درمانی اوست. مدیر پرونده به برطرف کردن همه نیازهای وی کمک می‌ کند. این نیازها  شامل یافتن خانه‌ ای جدید یا اصلاح و مناسب سازی همین خانه فعلی، دسترسی به آموزش و پیدا کردن شغل جدید است.

 این متخصصان آموزش کافی دیده اند تا نیازهای عملی، اجتماعی، احساسی روانی و پزشکی فرد را درک کنند.

 مدیران پرونده اغلب با مشاوران حقوقی که درگیر ادعای غرامت فرد آسیب دیده هستند کار می کنند.

کمک به افراد در محل کار

کمک به افراد در محل کار با کاردرمانی

 برخی کاردرمانگران به افرادی که توانایی شان به علت کار در محل کار و بیماری یا ناتوانی تحت تاثیر قرار گرفته کمک می ‌کند.

 این متخصصان با ارزیابی نیازهای فرد و محیط کاری اصلاحات مناسب در فضا را به وجود می آورند.

 کمک به سالمندان

کمک به سالمندان با کاردرمانی

 کاردرمانگر به سالمندان کمک می کند زندگی فعال و مستقل داشته باشند و به آنها، خانواده و پرستار مشاوره می‌ دهد تا ابزار و تجهیزات کمکی لازم جهت انجام فعالیت های روزانه را انتخاب کنند و اصلاحات مناسب در محل زندگی شان صورت گیرد.

 آنها به افرادی که مشکل یاد گیری در مهارت های زندگی مثل مدیریت زمان، مدیریت خرج کردن پول، و استفاده از وسایل نقلیه عمومی دارند کمک می کنند.

 همچنین کسانی که بیماری روانی دارند را یاری می کنند تا استراتژی هایی برای مدیریت شرایط شان اتخاذ کنند.


بیشتر بخوانید : درمان اختلال بلع در سالمندان


 کمک به افرادی که بیماری های مهلک دارند و عمرشان کم است

کمک به افرادی که بیماری های مهلک دارند و عمرشان کم است با کاردرمانی

برخی متخصصین کاردرمانی با بیمارانی کار می ‌کنند که بیماری ‌های ناعلاج دارند ( مثل سرطان). آنها راه هایی به این افراد نشان می دهند تا با شرایط فعلی شان به خوبی و با کمترین مشکل زندگی کرده و از زندگی کوتاه مدت خود نهایت استفاده را ببرند.

 کمک به افرادی که درد مزمن دارند

 کمک به افرادی که درد مزمن دارند با کاردرمانی

متخصصین کاردرمانی گاهی اوقات با سایر متخصصان از جمله فیزیوتراپی و درمان فیزیکی همکاری می ‌کنند تا به افرادی که درد مزمن دارند استراتژی های مدیریت درد را یاد دهند (مثل ریلکسیشن و هدف گذاری).

کلینیک فیزیوتراپی ، درمان فیزیکی و کاردرمانی یادمان کلیه خدمات مربوطه را در یک کلینک و زیر نظر بهترین ها ارائه می کند.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "کاردرمانی چیست و برای چه کسانی نیاز است؟"
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍