تفاوت علائم سرماخوردگی با آنفولانزا

تفاوت علائم سرماخوردگی و آنفولانزا

صحبت کردن درباره علائم بیماری همیشه خوشایند نیست، اما این جزئیات در تشخیص تفاوت بین سرماخوردگی و آنفولانزا (آنفولانزای فصلی) نقش مهمی دارند.

سرفه، عطسه، لرز. احتمالا ده‌ ها و صدها کلمه دیگر برای توصیف علائم فیزیکی بیماری سرما خوردگی و آنفولانزا وجود دارد.

آیا سرفه خشک یا عطسه همراه خلط است؟ ناگهانی احساس تب کردید یا طی چند روز؟

تشخیص زودهنگام علائم باعث می شود اقدامات لازم برای بهبودی سریع را انجام دهید و از دیگران در برابر بیماری محافظت کنید.

بنابراین چگونه می توان تفاوت بین علائم آنفولانزا و علائم سرماخوردگی را تشخیص داد؟ در ادامه اطلاعاتی که لازم است بدانید آورده شده است.

نگاهی به علائم مشابه سرما خوردگی و آنفولانزا

آنفولانزا و سرماخوردگی دو ویروس مسری هستند که علائم مشابه زیادی دارند. اما معمولا میزان رایج بودن این علائم و اینکه چگونه هر کدام از آن ها را تجربه کنید متفاوت خواهد بود.

در جدول زیر علائم سرماخوردگی و آنفولانزا و شباهت ها و تفاوت های آن ها آورده شده است.

سرماخوردگیآنفولانزاعلائم و نشانه ها
به تدریجناگهانیظهور علائم
کمتر از 100 درجه فارنهایت100 درجه فارنهایت و بیشتر، به مدت 3 تا 4 روزتب
خشک و مداومخشک و گاهی اوقات شدیدسرفه
به ندرتقابل توجهسردرد
غیرمعمول یا نسبتا کممعمول و گاهی اوقات شدیددرد عضلانی
غیرمعمول یا خفیفبه مدت 2 تا 3 هفتهضعف و خستگی
هرگززودهنگام و قابل توجهخستگی مفرط
غیرمعمول یا خفیفمعمولناراحتی در ناحیه سینه
معمولگاهی اوقاتآبریزش بینی
معمولگاهی اوقاتعطسه
معمولگاهی اوقاتگلودرد

چگونه می توان علائم آنفولانزا و سرماخوردگی را تشخیص داد

1. علائم آنفولانزا به سرعت ظاهر می شوند

معمولا از سرعت شروع و تشدید علائم آنفولانزا شگفت زده می شوید.

آنفولانزا با تب، لرز، درد عضلانی، سردرد خفیف و خستگی ناگهانی شروع شده و گاهی علائم دیگری مانند آبریزش بینی و سرفه نیز خواهید داشت. در صورت ابتلا به آنفولانزا به سرعت احساس بیماری می کنید.

آنفولانزا چقدر طول می کشد

آنفولانزا معمولا حدود یک تا چهار روز پس از عفونت رخ داده و علائم پنج تا هفت روز طول می کشند. با این حال احتمالا تا چند روز پس از بهبود علائم احساس خستگی خواهید داشت.

سرماخوردگی چقدر طول می کشد

سرماخوردگی به تدریج رخ داده و معمولا بیشتر از آنفولانزا طول می کشد. میکروب های سرماخوردگی در سه روز اول مسری هستند.

سرفه و گرفتگی بینی تا سه هفته ادامه دارد، اما سایر علائم مانند تب، ناراحتی در قفسه سینه یا درد سینوسی که بیش از یک هفته طول بکشند نشانه عفونت باکتریایی یا سینوسی هستند.

در صورت طولانی شدن علائم آن ها را نادیده نگیرید. برای تشخیص بیماری و دریافت یک برنامه درمانی با پزشک صحبت کنید.

تفاوت بین سرماخوردگی و کرونا

2. سرماخوردگی معمولا با تب قابل توجهی همراه نیست

شاید دمای بدن کمی بالاتر برود، اما سرماخوردگی به ندرت باعث ایجاد تب می شود. همچنین آنفولانزا معمولا بدون تب است، اما گاهی نیز برای چند روز با تب بالاتر از 100 درجه فارنهایت همراه خواهد بود.

تب که یکی از علائم آنفولانزا رایج در کودکان است احتمالا به سرعت شروع می شود. مراقب کودکان و سالمندان باشید، زیرا آن ها بیشتر در معرض عوارض هستند. همچنین مایعات بنوشید و زیاد استراحت کنید.

بیشتر بخوانید : 11 غذا و نوشیدنی برای بیماران آنفولانزا

3. سرفه خشک قطعا یکی از علائم آنفولانزا است

سرفه در هر دو بیماری سرماخوردگی و آنفولانزا دیده می شود، اما نوع سرفه بسیار متفاوت است. آنفولانزا باعث سرفه خشک بدون مخاط می شود، اما سرماخوردگی معمولا سرفه های خلطی و مرطوب به همراه خواهد داشت.

4. گلودرد، عطسه یا گرفتگی بینی از علائم رایج سرماخوردگی هستند

اگر این علائم را دارید به احتمال زیاد سرما خورده اید. عطسه یا گرفتگی بینی از علائم آنفولانزا نیز هستند، اما در زمان سرماخوردگی بسیار بیشتر دیده می شوند.

تفاوت بین کرونا و سرما خوردگی

5. خستگی مفرط از نشانه های آنفولانزا است

احساس خستگی شدید احتمالا ناشی از آنفولانزا است. گاهی اوقات حتی پس از پایان سایر علائم آنفولانزا تا چند روز احساس خستگی می کنید. از طرف دیگر، سرماخوردگی به ندرت شما را از انجام کارهای روزمره باز می دارد.

همه ما سرما خورده‌ ایم و می ‌دانیم که با تب خفیف، درد یا سرفه همراه است. اما اگر احساس می ‌کنید که با یک کامیون تصادف کرده‌اید احتمالا به آنفولانزا مبتلا هستید.

بیشتر بخوانید : داروهای ضد سرفه خانگی

6. آنفولانزا با دردهای عضلانی همراه است

درد در آنفولانزا بسیار رایج اما در سرماخوردگی نادر است. اگر تب و درد عمومی دارید تقریبا مطمئن باشید به آنفولانزا مبتلا هستید.

در مورد کووید 19 چطور؟ علائم چه تفاوتی با سرماخوردگی یا آنفولانزا دارند

کووید 19 نیز مانند سرماخوردگی و آنفولانزا یک بیماری ویروسی است که علائم تنفسی ایجاد می کند. بنابراین، هر سه بیماری تقریبا علائم مشابهی دارند.

همانطور که کووید 19 تغییر کرده و انواع مختلفی به وجو آمده است، تشخیص تفاوت علائم این بیماری و آنفولانزا یا سرماخوردگی نیز دشوارتر می شود.

در برخی از انواع کووید 19 مانند دلتا، احتمالا تب بالا همراه با سرفه خشک مداوم خواهید داشت که شبیه علائم آنفولانزا است.

اما با انواع دیگر کووید 19 مانند اومیکرون علائم گرفتگی بینی، گلودرد و سردرد دارید که در سرماخوردگی رایج است.

بنابراین اگر علائم آنفولانزا یا سرماخوردگی دارید حتی در صورت واکسینه بودن شاید به کووید 19 مبتلا شده باشید. احتمالا می دانید که حتی پس از تزریق واکسن آنفولانزا نیز ممکن است به آنفولانزا مبتلا شوید.

به طور مشابه اگر به طور کامل در برابر کووید 19 واکسینه شده باشید این احتمال وجود دارد که به نوع پیشرفته این بیماری مبتلا شوید، اما بعید است که علائم شدیدی داشته باشید.

تنها راه برای اطمینان از عدم وجود ویروس کرونا، انجام آزمایش کووید 19 است.

تفاوت بین سرماخوردگی و آنفولانزا در کودکان

داروهای سرماخوردگی و آنفولانزا برای بهبود سریع تر

در صورت ابتلا به آنفلولانزا چگونه می توان بیماری را در خانه درمان کرد؟ در مورد سرماخوردگی چطور؟ چگونه می توان احساس بهتری داشت؟ برای دانستن جواب باید ادامه مطلب را بخوانید.

با درمان های خانگی سرماخوردگی و آنفولانزا شروع کنید

اگر مریض هستید و به خصوص اگر تب دارید باید در خانه بمانید. در واقع همیشه توصیه می شود که حداقل 24 ساعت پس از رفع تب بدون استفاده از داروهای کاهش دهنده تب در خانه بمانید.

در ادامه اقداماتی که می توانید برای بهبودی در خانه انجام دهید آورده شده است:

 • استراحت کافی داشته باشید.
 • مایعات فراوان بنوشید (بیشتر آب).
 • برای کاهش دمای بدن و تسکین سردرد یا درد عضلانی استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (ادویل) مصرف کنید.

هشدار : به کودکان یا نوجوانان مبتلا به آنفولانزا آسپرین (اسید استیل سالیسیلیک) ندهید، زیرا اندکی خطر ابتلا به سندرم ری وجود دارد که بالقوه کشنده است.

بیشتر بخوانید : گلو درد چرکی و درمان آن

از یک پرستار مشاوره بگیرید

خطوط مراقبت درمانی این امکان را فراهم می کنند که به طور مستقیم و در تمام روزهای سال و بصورت شبانه روزی با یک پرستار صحبت کنید.

پرستاران به شما کمک می کنند درباره زمان مراجعه به پزشک تصمیم بگیرید و توصیه های اضافی برای درمان خانگی نیز ارائه می دهند.

بدون خروج از خانه تحت درمان و مراقبت قرار بگیرید

اگر تب کرده و در خانه مانده اید و یا هنوز آماده نیستید خانه را ترک کنید، همچنان می توانید درمان سرماخوردگی و آنفولانزا را به صورت آنلاین دریافت کنید.

می توانید برای دیدار با پزشک یا پرستار یک قرار ملاقات ویدیویی تنظیم کنید.

در ملاقات های ویدئویی، پزشک به صحبت های شما درباره علائم گوش داده، به سوالات پاسخ می دهد و در صورت نیاز یک برنامه درمانی مناسب تجویز می کند.

هیچ دارویی وجود ندارد که سرماخوردگی را از بین ببرد. اما اگر به آنفولانزا مبتلا باشید مصرف داروهای ضد ویروسی مانند تامیفلو (اسلتامیویر) و رلنزا (زانامیویر) برایتان مفید خواهد بود.

این داروها با جلوگیری از تکثیر ویروس ها در بدن، با آنفولانزا مبارزه کرده و مصرف آن ها ظرف 48 ساعت پس از شروع علائم بیشترین اثر را دارد.

پزشک در طول ملاقات ویدیویی تعیین خواهد کرد که آیا یک داروی ضد ویروسی باید به برنامه درمانی شما اضافه شود یا خیر. در صورت نیاز برای شما نسخه نوشته شده و داروها را از داروخانه دریافت می کنید.

تفاوت بین سرماخوردگی و آنفولانزا چیست

در صورت بروز علائم جدی آنفولانزا به اورژانس مراجعه کنید

سرماخوردگی به ندرت به یک بیماری جدی تر تبدیل می شود، اما آنفولانزا گاهی عوارض بسیار جدی خواهد داشت. اگر شما یا فرزندتان هر یک از علائم زیر را داشتید به اورژانس مراجعه کنید:

 • مشکل در تنفس
 • علائم شبه آنفولانزا که بهبود یافتند اما بعد شدیدتر شدند
 • درد یا فشار در ناحیه قفسه سینه
 • سرگیجه یا گیجی ناگهانی
 • استفراغ شدید یا مداوم

به طور ویژه برای کودکان در شرایط زیر باید به اورژانس مراجعه کنید:

 • کمتر از 3 ماه سن و تب بالای 100.4 درجه فارنهایت
 • بین 3 ماه تا 3 سال سن، تب بالای 100.4 درجه فارنهایت و علائم کم آبی (مانند خشکی چشم یا دهان، چند ساعت ادرار نکردن)
 • تب همراه با جوش
 • داشتن لب هایی با پوست خاکستری یا آبی
 • تحریک پذیری زیاد
 • نخوردن غذا و ننوشیدن مایعات
 • بیدار نمی شود یا با شما تعامل ندارد
تفاوت علائم آنفولانزا و سرماخوردگی

برای کاهش احتمال ابتلا به آنفولانزا واکسن بزنید

واکسن ها با ایجاد ایمنی در بدن به محافظت از ما و اطرافیانمان در برابر بیماری های خاص کمک می کنند. دریافت واکسن آنفولانزای سالانه آسان است و احتمال ابتلا به آنفولانزا را تا 60 درصد کاهش می دهد.

همچنین اگر بیمار شوید، علائم شدت کمتری خواهند داشت و احتمال اینکه برای بهبودی به مراقبت های بیمارستانی نیاز داشته باشید کمتر است.

واکسن آنفولانزا معمولا از اوایل سپتامبر در دسترس است و به شدت توصیه می‌ شود تمام افراد بالای 6 ماه تا پایان اکتبر واکسینه شوند.

افراد باردار و به خصوص زنانی که در سه ماهه سوم بارداری هستند باید به محض در دسترس قرار گرفتن واکسن، واکسن آنفولانزا را دریافت کنند.

واکسن آنفولانزا برای زنان باردار بی خطر بوده و نشان داده شده است که خطر ابتلا به این بیماری را در نوزادان تازه به دنیا آمده کاهش می دهد. دریافت واکسن کووید 19 نیز مهم بوده و به راحتی در دسترس است.

داده‌ ها نشان می دهند که تمام واکسن‌ های مجاز در پیشگیری از بیماری کووید 19 مؤثر هستند و در برابر بیماری شدید، بستری شدن در بیمارستان و مرگ از شما محافظت می کنند.

برای دریافت نوبت حضوری جهت معاینه، تشخیص و درمان بیماری آنفولانزا و سرماخوردگی و همچنین کسب اطلاعات بیشتر درباره تفاوت بین این دو بیماری با کلینیک دکتر فرشاد خسروی تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "تفاوت علائم سرماخوردگی با آنفولانزا"
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍