درمان پولیپ معده + علائم و تشخیص

درمان پولیپ معده

پولیپ معده بافت های غیر عادی هستند که در درون فضای معده ایجاد می شوند. اگرچه در اغلب موارد این پولیپ ها بی خطر هستند، اما در مواردی قابلیت تبدیل شدن به غده سرطانی دارند.

محققان و پزشکان هنوز به درستی دلیل ایجاد پولیپ معده یا علل تشدید کننده آن را شناسایی نکرده اند. به همین دلیل از آنجایی که این اختلال معمولاً علامت مشخصی ندارد، تشخیص در این موارد کمی دشوار است.

این مقاله اطلاعات بیشتری در مورد علل، علائم، عوامل خطر و روش های تشخیص و درمان در اختیار شما قرار می دهد. همچنین تفاوت انواع مختلف پولیپهای معده نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

بررسی کلی پولیپ معده

پولیپ معده یا پولیپ گوارشی بافتی اضافی است که در درون معده انسان ایجاد می شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد که پولیپ بیشتر در نواحی بالایی معده تشکیل شده، کمتر از ۲ سانتی‌متر بوده و معمولاً سرطانی نیست.

در همین تحقیق ثابت شد که 2 تا 6 درصد از افرادی که آندوسکوپی انجام می دهند، وجود پولیپها در معده آنها تشخیص داده می ‌شود.

البته این آمار به این معنی نیست که 2 تا 6 درصد افراد درگیر پولیپ هستند.

انواع پولیپ معده

معده یک عضو مهم و پیچیده است که وظیفه تکه تکه کردن غذا را بر عهده دارد. معده برای انجام این کار اسید ترشح می کند. از طرفی با ترشح مخاط در لایه های داخلی از خود در برابر اسید محافظت می کند.

پولیپهای معده انواع مختلفی دارند که هر کدام به شیوه خود، معده انسان را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

شایع ترین انواع پولیپهای معده عبارتند از:

 • پولیپ هایپرپلاستیک گوارشی (GHP) : این نوع پولیپ تولید زمانی تشکیل می ‌شود که تعداد سلول های ترشح کننده مخاط در معده بیش از حد افزایش یابد.
 • پولیپ غده ای فاندیک (FGP) : این پولیپ در اثر بزرگ شدن و مسدود شدن سلول های تولید کننده اسید معده ایجاد می شود.
 • آدنوماتوز : این دسته از پلیپ ها در اثر رشد غیر عادی سلول ها در معده به وجود می آیند. اما این رشد غیر عادی ارتباطی با سرطان ندارد.

بررسی‌ ها نشان می ‌دهد که 17 تا ۴42۲ درصد از پولیپ های تشخیص داده شده در جریان آندوسکوپی از نوع پولیپ هایپرپلاستیک گوارشی، 37 تا 77 درصد از نوع فاندیک و 0/5 تا 1 درصد از نوع آندوماتوز هستند.

اگرچه اغلب پولیپهای معده بی خطرند، اما گاهی پولیپها در اثر ظهور سلول ‌های سرطانی ایجاد می ‌شوند.

حدود 1 تا 2 درصد از پولیپ هایی که به واسطه آندوسکوپی تشکیل تشخیص داده می ‌شوند از این نوع هستند.

علائم پولیپ معده

علائم پولیپ معده

اکثر پولیپهای معده بدون علامت هستند. با این حال اگر قرار باشد این اختلال علامت خاصی از خود بروز دهد احتمالاً شامل این موارد خواهد بود:

 • عدم هضم کامل
 • رفلاکس معده
 • سوزش سر دل
 • درد معده
 • احساس سنگینی
 • خونریزی گوارشی
 • کم خونی
 • کمبود آهن
 • ضعف

توصیه شده اگر فردی هر کدام از این علائم را مرتباً تجربه می کند حتماً در این مورد با پزشک مشورت کنند.

علل پولیپ معده

محققان هنوز در مورد علت ابتلا به پولیپهای معده اطمینان کامل ندارند، با این وجود کاملا مشخص است که هر نوع پولیپی به دلیل خاصی به وجود می آید.

برای مثال شواهد نشان می ‌دهد که دلیل ایجاد پولیپ هایپرپلاستیک گوارشی التهاب مزمن معده است. اما مکانیزم مرتبط با این اختلال هنوز مشخص نیست.

از طرفی محققان معتقدند پولیپ فاندیک زمانی ایجاد خواهد شد که عواملی مانع از تولید اسید گوارشی شود.

علت بیان این نظریه این است که بیماران مبتلا به این نوع پولیپ معمولاً از داروهای مهارکننده پمپ پروتون PPI استفاده می ‌کنند. این دارو تولید اسید را کاهش می دهد.

عوامل خطر

در مورد عوامل خطر ابتلا به پولیپ معده نیز اطلاعات زیادی در دسترس نیست. محققان احتمال می ‌دهند که خطر ابتلا به این اختلال در بزرگسالان و سالمندان بیش از جوانان است.

به علاوه آنها معتقدند زنان بیشتر به پولیپ فاندیک و مردان بیشتر به پولیپ آدنوماتوز مبتلا می شوند. از دیگر عوامل احتمالی که خطر ابتلا به پولیپهای معده را افزایش می دهند:

 • سن 45 تا 65 سال
 • مصرف دخانیات
 • نداشتن فعالیت بدنی منظم

البته مطالعات در این مورد ادامه داشته و این مسئله نیاز به تحقیق بیشتری دارد.

تشخیص پولیپ معده

تشخیص پولیپ معده

تشخیص پولیپهای معده کار دشواری است. از آنجایی که این اختلال معمولا علامت مشخصی ندارد، در 90 درصد موارد پزشکان در جریان انجام آندوسکوپی آن را تشخیص میدهند.

به علاوه پولیپهای معده اغلب کوچک هستند. به همین دلیل با سی تی اسکن و ام آر آی امکان شناسایی آن وجود ندارد.

گذشته از اینها پزشکان قادر به تشخیص نوع پولیپ از طریق آندوسکوپی نیستند. برای این کار باید از آن نمونه برداری کرده و برای بررسی بیشتر نمونه را به آزمایشگاه فرستاد.

درمان پولیپ معده

اگر پولیپ معده بدون علامت و غیر سرطانی بود، نیاز به درمان خاصی نخواهد داشت. در مواردی که پولیپ گوارشی بزرگ بوده و احتمال سرطانی شدن آن وجود داشته باشد، پزشک اقدام به برداشتن آن خواهد کرد.

البته گاهی کل پولیپ بزرگ جدا نمی شود، زیرا احتمال خونریزی در معده وجود دارد. فقط  تکه ای از آن جدا خواهد شد.

دیگر روش های درمانی نیز کمک ‌کننده است. برای مثال عفونت هلیکوباکتری با افزایش التهاب در معده احتمال ایجاد پولیپ هایپرپلاستیک گوارشی را افزایش می‌دهد.

در 70 درصد موارد فرد مبتلا متوجه می ‌شود که بعد از درمان عفونت، وضعیت پولیپ هم بهبود پیدا کرده است.

از آنجایی که کاهش ترشح اسید معده عامل ایجاد پولیپ فاندیک شناخته ‌شده، داشتن یک رژیم غذایی مشخص به کنترل این اختلال کمک خواهد کرد.

بررسی‌ها نشان می ‌دهد مصرف برخی غذاها ترشح اسید معده را کاهش می دهد. البته هنوز ثابت نشده که تغییر رژیم غذایی در این مورد عوارض جانبی در پی خواهد داشت یا خیر.

بیشتر بخوانید : درمان خونریزی معده + تشخیص و علائم

خلاصه

پولیپ معده اغلب بدون علامت است. از این رو فرد مبتلا نسبت به وجود این بیماری آگاه نیست. اگر پزشک در جریان آندوسکوپی متوجه وجود پولیپ شده باشد در صورت کوچک بودن سایز این زائده، نیازی به جراحی و برداشتن نخواهد بود.

اما به هر حال برای بررسی بیشتر جزئیات پولیپ باید از آن نمونه برداری کرد.

اگر هر کدام از علائم ذکر شده را مرتباً تجربه می کنید حتماً در این مورد با پزشک مشورت کنید. متخصصین ما در کلینیک دکتر خسروی بهترین خدمات درمانی را برای بیماری های گوارشی و اختلالات بلع ارائه می دهند. برای اطلاع از خدمات کلینیک با شماره های زیر تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "درمان پولیپ معده + علائم و تشخیص"
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍