تاثیر مصرف کافئین در پوکی استخوان

کافئین و پوکی استخوان

طبق یافته های دانشمندان کافئین در جذب کلسیم بدن دخالت می کند. برخی کارشناسان می گویند که مصرف بیش از حد کافئین می تواند بر سلامت استخوان تاثیر بگذارد. با این حال تاثیر کافئین بر پوکی استخوان هنوز مشخص نیست.

کسانی که به پوکی استخوان مبتلا هستند، تراکم مواد معدنی و توده استخوانی کمی دارند که خطر افزایش ترک خوردگی و شکستگی استخوان در آنها را افزایش می دهد.

برخی مطالعات تاثیر کافئین بر پوکی استخوان را مورد تحقیق و مطالعه قرار داده اند اما به نتایج متناقضی رسیده اند. اگرچه برخی پژوهش های دیگر نشان می دهد که کافئین در جذب کلسیم دخالت می کند، اما هنوز معلوم نیست که چگونه بر سلامت استخوان ها تاثیر می گذارد.

در حال حاضر، شواهد کافی وجود ندارد تا بتوان نتیجه گرفت که مصرف کافئین – با هر مقداری – در پوکی استخوان اثرگذار است یا خیر.

برای درک تاثیرات کافئین بر سلامت استخوان، مطالعات بیشتری انجام دهید و ببینید چگونه می توان استخوان ها را تقویت کرد.

چگونه کافئین بر کلسیم بدن اثر می گذارد؟

پژوهشگران با طرح چندین نظریه به توضیح درباره نحوه تاثیر کلسیم بر بدن می پردازند.

برخی مطالعات در جانوران نشان می دهد که کافئین می تواند بر رشد استخوان تاثیر بگذارد. در یک مطالعه با دادن کافئین به موش های باردار دریافتند که این ماده باعث کند شدن رشد استخوان در جنین می شود.

کارشناسان معتقدند که کافئین در فرآیند استخوان سازی اندوکندرا دخالت می کند. طی این فرآیند غضروف با کمک کلسیم به استخوان جدید تبدیل می شود.

به گفته محققان کافئین همچنین در نحوه جذب کلسیم از غذا دخالت کرده و می تواند میزان دفع کلسیم توسط کلیه ها را افزایش دهد. این دو مکانیسم در نهایت باعث کاهش کلسیم موجود در بدن فرد می شود.

کافئین در نحوه اتصال ویتامین D به گیرنده ها نیز مداخله می کند و از آنجا که ویتامین D به روده در جذب کلسیم کمک می کند، این مداخله مستقیما در میزان کلسیم در بدن تاثیر می گذارد.

مصرف کافئین می تواند سطح اینوزیتول – پروتئینی که در متابولیسم کلسیم نقش دارد – در خون را هم پایین بیاورد. با اینوزیتول کمتر در خون، کلیه ها کلسیم بیشتری دفع می کنند و بدن کلسیم کمتری را از روده جذب می نماید.

با این حال مشخص نیست که اثرات کافئین بر کلسیم سلامتی استخوان را هم تحت تاثیر قرار می دهد یا خیر.

تاثیر کافئین بر استخوان

چقدر کافئین زیاد محسوب می شود؟

مصرف بیش از اندازه کافئین به چندین فاکتور بستگی دارد و توصیه ها برای افراد مختلف متفاوت است. برای مثال طبق توصیه آکادمی تخصص زنان و زایمان آمریکا، افراد باردار باید مصرف کافئین روزانه خود را به 200 میلی گرم برسانند.

در سایر بزرگسالان معمولا مصرف 400 میلی گرم کافئین در روز بی خطر است. هیچ دستور تعریف شده ای برای محدودیت حداکثر مصرف وجود ندارد.

دانشکده تخصص اطفال آمریکا هم نوشیدن مایعات حاوی کافئین را به کودکان و نوجوانان توصیه نمی کند.

اگرچه به دلیل اثرات منفی این ماده بر افراد جوان، نظر مثبتی در مورد مصرف کافئین در جوانان هم ندارند. این اثرات نامطلوب شامل ایجاد مشکلاتی در خواب، افزایش فشار خون و مسائل هیجانی عاطفی است.

این سازمان درباره اثرات کافئین بر رشد استخوان و سلامت استخوان در دوران بلوغ اشاره ای نداشته است.

محققان مطمئن نیستند که مصرف چه مقدار کافئین باعث اثرات منفی بر کلسیم و استخوان می شود.

مطالعات انجام شده چه می گویند؟

با آنکه مطالعات نشان می دهد چه مقدار کافئین متابولیسم کلسیم را تحت تاثیر قرار می دهد، محققان مطمئن نیستند که آیا این تاثیرات باعث پوکی استخوان می شود یا خیر.

مطالعه انجام گرفته روی موش ها در سال 2015 نشان می دهد که مصرف زیاد کافئین باعث کاهش توده استخوانی و استخوان سازی می گردد.  اما مطالعات روی حیوانات همیشه آنچه در بدن انسان ها رخ می دهد را نشان نمی دهند.

مطالعه قدیمی تری در سال 1992 به بررسی اثرات کافئین در زنان مبتلا به پوکی استخوان بعد از یائسگی پرداخته است. محققان به این نتیجه رسیدند که مصرف کافئین ارتباطی با روند جایگزینی بافت استخوان ندارد. این فرآیند طبیعی شامل تحلیل استخوان و تشکیل بافت جدید استخوانی در بدن است.

اما یافته ها نشان می دهد که مصرف زیاد کافئین می تواند با افزایش میزان از دست رفتن کلسیم ارتباط داشته باشد. به دلیل ارتباط بین کلسیم پایین و جذب کمتر آن توسط ویتامین D، احتمالا کافئین تاثیر غیرمستقیمی بر پوکی استخوان دارد.

پزشکان برای پیشگیری از پوکی استخوان مصرف روزانه کلسیم و ویتامین D را در رژیم غذایی توصیه می کنند. رژیم غذایی با میزان مصرف کلسیم پایین یک عامل خطرزا برای پوکی استخوان به شمار می آید و موادی مثل کافئین هم سبب کاهش کلسیم می شوند.

ویتامین D هم اهمیت زیادی دارد زیرا بدن بدون آن نمی تواند کلسیم را از روده بزرگ جذب کند.

مطالعات بیشتر از میان جمعیت نمونه بزرگتر می تواند اثرات کافئین بر پوکی استخوان را مشخص نماید.

چگونه با اثرات نامطلوب کافئین مقابله کنیم؟

کسانی که در روز به میزان مجاز توصیه شده (RDA) کلسیم و ویتامین D در برنامه رژیم غذایی خود دارند می توانند با اثرات منفی احتمالی کافئین مقابله نمایند.

مقدار توصیه شده کلسیم و ویتامین D در رژیم غذایی به سن و جنس فرد بستگی دارد. این جدولی از لیست کلسیم مجاز توصیه شده در هر روز برحسب میلی گرم  نیز میزان روزانه مصرف ویتامین D بر حسب واحدهای بین المللی برای گروه های مختلف است.

سن و جنسیتکلسیم (میلی گرم در روز)ویتامین D (واحدهای بین المللی در روز)
9-18 سال1300600
19-50 سال1000600
51-70 سال و مرد1000600
51-70 سال و زن1200600
بیش از 70 سال1200800
14-18 سال و باردار یا شیرده1300600
19-50 سال و باردار یا شیرده1000600

با این حال برخی کارشناسان توصیه می کنند که حتی مقادیر کمی شیر می تواند اثرات منفی احتمالی کافئین را جبران کند. احتمالا افزودن 1 تا 2 قاشق غذاخوری شیر به رژیم غذایی کفایت می کند.

بیشتر بخوانید : درمان پوکی استخوان + تغذیه مناسب

پوکی استخوان

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان هستند؟

جدا از مصرف کافئین، برخی افراد بیشتر در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان هستند. در نتیجه اثرات احتمالی کافئین می تواند این خطر را برای مشکلات سلامت استخوان در آنها افزایش دهد.

برای مثال کودکان و بزرگسالانی که میزان ابتلا به بیماری های استخوانی در آنها بیشتر است و شاید لازم باشد مصرف کافئین را محدود نمایید.

در دوران بلوغ نیز نوجوانان به علت رسوب حداکثری کلسیم در استخوان رشد سریعی را تجربه می کنند. اگر کافئین بر فرآیند استخوان سازی اندکتورا و تجمع کلسیم در استخوان اثر منفی بگذارد، رشد نوجوان هم تحت تاثیر قرار می گیرد.

با همه این یافته ها، محققان هنوز اطمینان ندارند که آیا کافئین بر رشد و استحکام استخوان در کودکان و نوجوان اثر نامطلوبی دارد یا خیر. هنوز واضح نیست که کافئین باعث پوکی استخوان در کودکان می شود یا خیر زیرا میزان ابتلا به این بیماری بسیار کم است.

سالمندان، چه زنان و چه مردان در خطر ابتلا به پوکی استخوان می باشند. برخی عوامل خطرزای بیماری اینها هستند.

  • مصرف داروهای خاص مانند داروهای سرطان یا استروئیدها
  • سابقه خانوادگی ابتلا به پوکی استخوان
  • سطح پایین برخی از هورمون ها در بدن
  • کمبود کلسیم و ویتامین D در رژیم غذایی در طول زندگی
  • ابتلا به برخی بیماری های زمینه ای مانند آرتروز، بی اشتهایی عصبی یا بیماری های روده

چای و سلامت استخوان

با وجود اینکه انواع مختلف چای حاوی کافئین هستند، برخی مطالعات نشان می دهد که چای در واقع می تواند برای سلامت استخوان مفید باشد.

 بر اساس مطالعه انجام شده در سال 2017، پلی فنول های (GTP) چای سبز می تواند از پوکی استخوان پیشگیری نماید. این محققان دریافته اند که GTP ها باعث بهبود تراکم مواد معدنی استخوان شده و روند تحلیل آن را کند می کنند.

گروه های سنی خاصی می توانند از مزایای بیشتر چای هم بهره مند شوند.

مطالعه مشابهی در سال 2017 نشان داد که تراکم مواد معدنی استخوان در زنان سالمندی که چای می نوشیدند بیشتر از کسانی بود که به این کار عادت نداشتند. با این حال مطالعه دیگری این یافته ها را نقض کرد و گزارش شد که مصرف چای تاثیری بر سلامت استخوان ندارد.

شواهدی که از اثرات چای بر پیشگیری از پوکی استخوان به دست آمده کافی نیستند تا بتوان مزایای چای را تایید کرد.

خلاصه

کافئین می تواند در نحوه جذب کلسیم، متابولیسم آن و دفع آن در بدن تاثیر بگذارد. اختلال کارکرد کلسیم در بدن نیز منجر به بیماری های استخوانی مانند پوکی استخوان می گردد اما هنوز مشخص نیست که آیا اثرات نامطلوب کافئین بر کلسیم آنقدر هست که باعث پوکی استخوان بشود یا خیر.

کارشناسان اظهار می کنند که محدود نمودن مصرف کافئین سبب اجتناب از عوارض جانبی آن مانند مشکلات خواب، افزایش فشار خون و مسائل هیجانی می شود. محققان همچنان تلاش می کنند تا یافته های جدیدتری از اثرات کافئین بر پوکی استخوان و سلامت آن در گروه های سنی مختلف پیدا کنند.

اگر هر گونه نگرانی درباره دچار شدن به پوکی استخوان دارید، برای مشاوره با پزشک متخصص درمورد تغذیه مناسب، فعالیت بدنی، و تکنیک های پیشگیری از پوکی استخوان به کلینیک دکتر فرشاد خسروی در تهران مراجعه کنید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "تاثیر مصرف کافئین در پوکی استخوان"
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍