درمان بلع در منزل

درمان بلع در منزل

ارزیابی و درمان بلع در منزل

درمان بلع در منزل ویژه افرادی با این اختلال است که تحت شرایط مراقبت های ویژه هستند و همچنین در مهارت های حرکتی و رفت و آمد به مراکز درمانی مشکل دارند.

اختلال بلع به معنی “دشواری در بلع” است. این مشکل، شامل عدم عبور آسان غذا یا مایعات از دهان به سمت حلق و پس از آن از طریق مری به طرف معده است. ارزیابی و درمان به عهده کارشناس، کارشناس ارشد و یا دکترای آسیب شناسی گفتار و زبان (همکاران گفتاردرمانگر) می باشد.

حضور در خانه می تواند فرصت مناسب تری برای درمان بیماران مبتلا به اختلال بلع، به خصوص عزیزانی که به راحتی قادر به ترک خانه نیستند در اختیار آنها قرار دهد.

جمع آوری اطلاعات اولیه به منظور درمان بلع

هنگامی که درمانگر بلع به خانه شما مراجعه می کند، سوابق پزشکی شما از جمله ویدیو فلوروسکوپی بلع یا ارزیابی آندوسکوپی بلع و یا نتیجع تست بلع باریوم بیمار را بررسی خواهد کرد و یا در صورت نیاز، تست های جدیدی تجویز خواهد کرد. همچنین حضور یکی از اعضای خانواده در صورت امکان، همیشه خوب است. یکی از اعضای خانواده بیمار که به شرایط او کاملا واقف است می تواند در ارائه شرح حال به متخصص کمک کند.

درمان بلع در منزل

در صورتی که بیمار به تازگی از بیمارستان مرخص شده باشد، درمانگر بلع خواهد پرسید که آیا قبل از بستری در بیمارستان هم مشکل بلع وجود داشته یا خیر؟ اینکه بیمار تا به امروز روی چه چیزهایی کار کرده و اکنون چه می کند. در صورتی که بیمار از رژیم غذایی پیروی نکرده و با آن سازگاری ندارد، درمانگر تخصصصی بلع در صورت امکان رژیم غذایی بیمار را تغییر می دهد.

پروتکل ارزیابی بلع ( قابل اجرا در منزل)

متخصص بلع درمانی در منزل، دهان و اعصاب کرانیال را بررسی و معاینه می کند. تقارن و حرکت لب ها، انقباضات، لبخند و حس چشایی، جویدن، حرکت فک، حرکت و تقارن زبان و عصب هیپوگلوسال ارزیابی می شود.

ممکن است از بیمار خواسته شود تا چیزی بخورد. بهترین بخش درمان بلع در منزل این است که معمولا در خانه همیشه غذا پیدا می شود.

اجرای درمان بلع در منزل

در دوره های درمان بلع در منزل ، اهداف کاربردی برای درمان اختلال بلع بیمار اتخاذ خواهد شد. هدف ممکن است این باشد که بیمار ماده غذایی با غلظت و قوام X را با استفاده از راهبردهای جبرانی ببلعد. این واقعاً به بیمار و خواسته ها و نیازهای او بستگی دارد.

متخصص بلع درمانی در منزل به بیمار و اطرافیان او توضیح می دهد که چگونه آسپیراسیون ممکن است رخ دهد. هنگامی که باکتری در حفره دهان با مایع یا غذا آسپیره می شود و بدون پاکسازی به سمت ریه ها حرکت می کند. از آنجایی که اکثر بیماران پس از بازگشت به خانه نسبتاً در شرایط پایدار هستند، اغلب پس از آموزش در مورد مراقبت در مورد آسپیراسیون، پروتکل چگونگی مصرف آب با بیمار تمرین می شود.

بلع درمانی در منزل

هر بیمار یک برنامه تمرین درمان بلع در منزل دریافت می کند. تمرینات به وضعیت بیمار و نقص فیزیولوژیکی او بستگی دارد. اغلب یک مجموعه استاندارد از تمرینات انجام نمی‌شود و تمرینات انتخابی کاملا بستگی به هدف بیمار دارد. همچنین در کلینیک ما امکان استفاده از دستگاه وایتال استیم به صورت پرتابل در منزل وجود دارد و درمانگر در صورت نیاز برای درمان از دستگاه وایتال استیم هم استفاده خواهد کرد.

تمرینات درمان بلع در منزل

متخصص درمان بلع در مورد هر تمرین که به بیمار می دهد، دلیل انجام آن را نیز توضیح خواهد داد. این به بیمار کمک می کند تا با دانستن دلیل انجام تمرین، برای انجام آن انگیزه پیدا کند. همچنین درمانگر نحوه و دلیل استفاده از غلیظ کننده مایعات را به بیمار و اطرافیانش آموزش می دهد.

تمرین معمولا با یخ یا مقدار بسیار کمی آب شروع می شود. اغلب درمانگر ، از جلسه قبل برنامه جلسات بعدی درمان را توضیح می دهد.

ماهیت تمرینات به بیمار بستگی دارد. تمریناتی هم برای بیمار نوشته می شوند تا خارج از جلسات درمان خودتان آنها را انجام دهد.

فایده محیط خانه

بخش بزرگی از حضور در خانه فرد برای درمان اختلال بلع، حضور در محیطی است که برای بیمار آشنا و صمیمی است. بخش دیگری هم مربوط به بیمارانی است که به دلیل شرایط خاص شان جابجایی و ترک منزل برایشان دشوار است.

برای مشورت و استفاده از خدمات بلع درمانی در منزل با ما تماس بگیرید.

۰۲۱-۸۸۰۷۳۱۳۶

۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰

برای مطالعه بیشتر در این حوزه لینک مقاله برایتان گذاشته شده است.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36346969/

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "درمان بلع در منزل"
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍