کلینیک گوارش و درمان های آن

کلینیک گوارش

گاهی اوقات درد شکم نشانه یک مشکل جدی در گوارش است که بایستی برای معاینه و بررسی دقیق به یک کلینیک گوارش مراجعه کرد. بر اساس گزارش موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی، حدود 60 تا 70 میلیون آمریکایی از مشکلات گوارشی رنج می برند و سالانه 250 هزار نفر در اثر این مشکلات جان خود را از دست می دهند.

سالانه نزدیک به 50 میلیون نفر به دلیل مشکلات گوارشی به بیمارستان مراجعه می کنند و 21.7 میلیون نفر بستری می شوند. همچنین درمان بیماری های گوارشی بیش از 141.8 میلیارد دلار هزینه دارد.

بیماری های گوارشی اختلالات سیستم گوارش هستند. این سیستم گسترده و پیچیده با تجزیه غذا، آب و مواد مغذی و همچنین مواد معدنی و ویتامین ها را برای استفاده بدن جذب کرده و مواد زائد جذب نشده را دفع می کند (از طریق مدفوع).

دستگاه گوارش از مجموعه ای از اندام های حیاتی از جمله موارد زیر تشکیل شده است:

 • دهان
 • مری (لوله تغذیه)
 • معده
 • روده های کوچک و بزرگ
 • رکتوم و مقعد

کلینیک گوارش دکتر خسروی در تهران با بهره گیری از بهترین متخصص ها و فوق متخصص های گوارش در کنار سایر پزشکان با بررسی دقیق به درمان مشکلات گوارشی شما می پردازد. شماره های تماس برای دریافت نوبت : 02188571523 و 02188591358

برخی از اندام های متصل مانند کبد، کیسه صفرا و پانکراس نیز بخشی از دستگاه گوارش هستند. متأسفانه مشکلات گوارشی مختلفی وجود دارد و به راحتی می توان به اشتباه آن ها را نادیده گرفت.

برخی از مشکلات گوارشی خفیف هستند و به خودی خود از بین می روند، اما برخی به اندازه ای جدی هستند که باید به پزشک یا متخصص گوارش مراجعه کنید.

استفراغ و حالت تهوع

علائم عمومی وجود مشکل و نیاز مراجعه به کلینیک گوارش

علائم اختلالات گوارشی به وضوح در هر مورد و هر فرد متفاوت است. با این حال برخی از علائم رایج از جمله موارد زیر در اکثر بیماری های گوارشی یکسان هستند:

اگر در استفراغ یا مدفوع خود خون مشاهده کردید فورا با پزشک تماس بگیرید.

لطفا به خاطر داشته باشید تنها راه برای رفع این مشکلات و علائم، تشخیص و درمان مناسب توسط پزشک است.

عواملی که منجر به بیماری در سیستم گوارش و مراجعه به کلینیک گوارش می شوند؟

علل رایج مشکلات گوارشی عبارتند از:

رژیم غذایی کم فیبر

فیبر که نوعی کربوهیدرات غیرقابل هضم موجود در گیاهان است برای سلامت دستگاه گوارش بسیار مهم بوده و به احساس سیری و هضم برخی از غذاها کمک می کند.

همه درباره سلامت روده یا میکروبیوم ها صحبت می کنند و فیبر بخش مهمی از این موضوع است.

فیبرها غذایی بسیار مناسب برای تریلیون ها باکتری مفید (میکروبیوتا)هستند که با خوشحالی در روده بزرگ زندگی می کنند و به نوبه خود فواید سلامتی زیادی دارند.

کل مصرف روزانه توصیه شده فیبر برای زنان 25 گرم و برای مردان زیر 50 سال 38 گرم است. اگر سنتان بالای 50 سال است باید کمتر از این مقدار فیبر مصرف کنید (حدود 21 گرم برای زنان و 30 گرم برای مردان).

خبر خوب این است که فیبر به راحتی در غذاهایی مانند میوه ها (تقریبا به طور کامل در پوست)، غلات کامل، حبوبات، لوبیاها و سبزیجات پیدا می شود.

رژیم غذایی کم فیبر راهی عالی برای کاهش نفخ و رفع مشکلات گوارشی مانند یبوست، درد شکم و حتی سرطان روده بزرگ است.

استرس داشتن

استرس و اضطراب نه تنها بر سلامت روان، بلکه بر سلامت دستگاه گوارش و به ویژه میکروبیوتای روده تأثیر می گذارد. مطالعات پزشکی اخیر نشان داده است که بین دستگاه گوارش و مغز ارتباطی ثابت وجود دارد.

این دو همیشه در یک ارتباط دو طرفه برای یکدیگر پیام می فرستند و به همین دلیل است که روده نسبت به کل نخاع تعداد نورون های بیشتری دارد.

مشخص شده است که استرس باعث ایجاد بسیاری از مشکلات گوارشی از جمله کاهش اشتها، التهاب، نفخ، گرفتگی عضلات و تغییر در میکروبیوتا می شود.

عدم مصرف آب کافی

نوشیدن آب کافی برای گوارش

آب برای سلامت گوارش مهم است زیرا به پاکسازی کل دستگاه گوارش کمک می کند. آب به ویژه مدفوع را نرم کرده و از یبوست جلوگیری می کند.

مهم تر از همه، آب به سیستم گوارش در تجزیه غذا و جذب سریعتر و موثرتر مواد مغذی کمک می کند. ننوشیدن آب کافی باعث ایجاد انواع مشکلات گوارشی خواهد شد.

می توانید با مصرف قهوه، چای یا حتی آب گازدار بدون شیرینی مصرف آب را افزایش دهید روزانه 8 لیوان مایع بنوشید! تنها از نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه خودداری کنید!

خوردن لبنیات زیاد

لبنیات جدیدا به رژیم غذایی ما اضافه شده و انسان در بیش از 200000 سال اول وجود بشر لبنیات مصرف نمی کرده است.

شیر و پنیر معمولا مملو از چربی‌ و پروتئین‌ هایی هستند که هضم آن‌ ها دشوار است و بر اساس برخی شواهد پزشکی اثر التهابی دارند.

به همین دلیل است که مصرف مقادیر زیاد لبنیات باعث نفخ، گاز، یبوست و گرفتگی شکم می شود.

سبک زندگی غیر فعال

ورزش نکردن کافی برای گوارش و سلامت کلی خوب نیست. به همین دلیل است که پزشکان ترکیبی از ورزش، تغییر رژیم غذایی، اجتناب از غذاهای التهاب آور و خوردن غذاهایی که در واقع مانع از التهاب می شوند و در صورت لزوم مصرف دارو برای رفع برخی مشکلات گوارشی را توصیه می‌ کنند.

افزایش سن

افزایش سن و مشکلات گوارش

متأسفانه افزایش سن اجتناب ناپذیر است و سن زمینه دیگری برای اختلالات گوارشی فراهم می کند.

فعالیت غدد گوارشی با افزایش سن کاهش یافته و بر حرکت روده تأثیر می‌ گذارد و منجر به رفلاکس و برخی مشکلات گوارشی می‌ شود. احتمال ابتلا به سرطان های مرتبط با دستگاه گوارش نیز با افزایش سن بیشتر می شود.

به افراد بالای 40 سال توصیه میشود که هر دو سال یک مرتبه حتی در صورتی که علائمی وجود ندارد برای انجام چکاپ های روتین مانند آندوسکوپی و کلونوسکوپی به یک کلینیک گوارش مراجعه کنند.

عوامل ژنتیکی

ژن ها یک عامل اجتناب ناپذیر دیگر هستند و بسیاری از اختلالات سیستم ایمنی و خودایمنی دستگاه گوارش یک عامل ژنتیکی یا پایه ارثی دارند.

در برخی موارد تنها این ژن‌ های اصلاح‌ شده هستند که باعث ایجاد یک اختلال گوارشی (فیبروز کیستیک یا پانکراتیت ارثی) می شوند.

در اکثر موارد ژن ها به سادگی زمینه را برای ابتلا به این بیماری فراهم می کنند، با این حال عوامل محیطی نیز در این امر نقش دارند.

این بدان معناست که ژن‌ ها تنها یکی از عوامل ابتلا به این بیماری هستند. برای مثال تغییرات سبک زندگی به جلوگیری از بروز مشکل کمک می کنند.

کولیت اولسراتیو، بیماری کرون، بیماری سلیاک و برخی از بیماری های کبدی دیگر نیز مشکلات ژنتیکی هستند که منجر به اختلالات گوارشی می شوند.

این موارد تنها برخی از علل رایج اختلالات گوارشی هستند. سبک زندگی، عوارض جانبی داروها، بارداری، مصرف بیش از حد ملین ها، مشکلات عملکردی، التهاب و بیماری های سیستمیک نیز در ابتلا به این بیماری نقش دارند.

13 بیماری رایج گوارشی:

اختلال در گوارش و نیاز به مراجعه به کلینیک گوارش

در بخش زیر به 13 مورد از اختلالات گوارشی اشاره می کنیم که برای تشخیص و درمان آنها بایستی به یک کلینیک گوارش و متخصص گوارش مراجعه کنید.

سلیاک

1. بیماری سلیاک

بیماری سلیاک یک اختلال در گوارش است که چند عامل مختلف دارد. این بیماری علاوه بر مبنای ژنتیکی، توسط عوامل محیطی ایجاد می شود.

سلیاک در اثر واکنش خود ایمنی به گلوتن یا پروتئین هایی که در غلاتی مانند جو، چاودار، گندم و هیبریدهای آن ها یافت می شود ایجاد می شود.

هنگامی که یک فرد مبتلا به بیماری سلیاک گلوتن مصرف می کند، یک واکنش ایمنی ایجاد می شود که پرزها یا برآمدگی های کوچک مو مانند روی پوشش روده کوچک از بین می روند.

با از بین رفتن این پرزها، روده کوچک قادر به جذب موثر مواد مغذی، ویتامین ها و مواد معدنی نخواهد بود.

در نهایت این مشکل منجر به سوء تغذیه و مشکلات جدی دیگر از جمله ناباروری، آسیب دائمی روده کوچک و حتی لنفوم روده بزرگ می شود. به همین دلیل تشخیص صحیح بیماری سلیاک بسیار مهم است.

شیوع بیماری سلیاک در جهان (و در ایالات متحده) حدود 1 درصد تخمین زده می شود. این بدان معناست که از هر 100 آمریکایی، یک نفر به این بیماری مبتلاست.

بیماری سلیاک که زمانی نادر بود، اکنون به عنوان یکی از رایج ترین بیماری های خود ایمنی در نظر گرفته می شود.

سندرم روده تحریک پذیر

2. سندرم روده تحریک پذیر

نام های دیگر سندرم روده تحریک پذیر، معده عصبی، کولون تحریک پذیر، کولیت مخاطی یا کولون اسپاستیک است.

سندرم روده تحریک پذیر گروهی از بیماری‌ های گوارشی هستند که ترکیبی از علائمی همچون درد مکرر شکم، نفخ و گرفتگی عضلات همراه با اسهال یا یبوست را به همراه دارند.

این بیماری بدون هرگونه التهاب زمینه ‌ای یا ناهنجاری‌ های شیمیایی و توسط عوامل مختلفی از جمله تحریک میکروبیوتای روده ایجاد می ‌شود.

برخلاف تصور غلط رایج، این بیماری شبیه بیماری التهابی روده یا مجموعه ای از اختلالات در گوارش از جمله کولیت اولسراتیو و بیماری کرون که باعث التهاب قسمت های مختلف دستگاه گوارش می شود نیست.

این بیماری 3 تا 20 درصد از جمعیت ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد. استرس و مصرف برخی داروها و غذاهای خاص از عوامل خطر این بیماری هستند.

همچنین زنان بیشتر از مردان به سندرم روده تحریک پذیر مبتلا می شوند. برای تشخیص و درمان سندرم روده تحریک پذیر با کلینیک گوارش دکتر فرشاد خسروی تماس بگیرید.

3. عدم تحمل لاکتوز

عدم تحمل لاکتوز اختلالی است که فرد قادر به هضم کامل لاکتوز یا همان کربوهیدرات ساده موجود در شیر تمام پستانداران نیست.

این مشکل به دلیل سطح پایین آنزیمی به نام لاکتاز که مسئول هضم لاکتوز است ایجاد می شود.

عدم تحمل لاکتوز یک بیماری بسیار رایج است و تقریبا 79 درصد از بومیان آمریکایی، 75 درصد از آمریکایی های آفریقایی تبار، 51 درصد از اسپانیایی ها و 21 درصد از قفقازی ها به این بیماری مبتلا می شوند.

عدم تحمل لاکتوز

4. اسهال مزمن

اسهال مزمن یک بیماری گوارشی است که مدفوع آبکی یا شل شده و این مشکل ممکن است تا بیش از 4 هفته ادامه داشته باشد. پزشکان توصیه می کنند که اگر اسهال شدید بیشتر از 1 هفته طول کشید حتما به یک کلینیک گوارش و متخصص مراجعه کنید.

محققان در یک مطالعه که در سال 2018 انجام شد دریافتند که میزان شیوع اسهال مزمن در ایالات متحده 6.6 درصد است.

این بدان معناست که از هر 100 آمریکایی، 6 تا 7 نفر از این مشکل رنج می برند. به نظر می رسد مصرف روزانه قند زیاد، داشتن اضافه وزن، افسردگی، افزایش سن و زن بودن خطر ابتلا به این مشکل را افزایش می دهد.

با این حال اسهال مزمن گاهی نتیجه اختلالات متعددی از جمله بیماری سلیاک، عدم تحمل غذایی (مانند عدم تحمل لاکتوز) و آلرژی، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو و سندرم روده تحریک پذیر است و برای انتخاب درمان مناسب لازم است این مشکلات به درستی تشخیص داده شوند. در برخی موارد نیز عفونت های روده ای مانند کلستریدیوم دیفیسل، كريپتوسپوريديوم، ژیاردیا و غیره منجر به اسهال مزمن می شوند.

5. یبوست

یبوست یک بیماری گوارشی است که در اثر آن دفع کمتر از حد معمول (کمتر از سه بار در هفته) است و مدفوع سفت و خشک می شود.

این مشکل یکی از رایج ترین علائم اختلالات گوارشی است و طبق تخمین ها که تقریبا 2.5 میلیون آمریکایی به این مشکل مبتلا باشند.

در برخی موارد نادر شرایط آناتومیک یا التهابی عامل یبوست هستند، اما این مشکل معمولا به دلیل داشتن رژیم غذایی کم فیبر، فعالیت بدنی کم یا عدم فعالیت، کم آبی بدن، مصرف برخی داروها از جمله آرامبخش ها و داروهای ضد افسردگی یا هر عاملی که رژیم عادی را مختل کند ایجاد می شود.

تمام این عوامل منجر به عبور کندتر مدفوع از روده بزرگ شده و مدفوع در راست روده مانده و سفت تر و بزرگ تر می شود.

در صورت یبوست فرد هنگام دفع مدفوع به خود فشار می آورد و این کار گاهی باعث ایجاد بواسیر و شقاق مقعدی خواهد شد.

6. بیماری رفلاکس معده

در صورت ابتلا به بیماری رفلاکس معده دو بار یا بیشتر در هفته علائم رفلاکس اسید معده خواهید داشت.

رفلاکس اسید یا سوزش معده زمانی رخ می دهد که محتویات معده و اسیدها به مری بازگردند و باعث احساس سوزش و درد در قفسه سینه شوند.

گاهی به این وضعیت بازگشت اسید معده نیز گفته می شود. بر اساس گزارش موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی حدود 20 درصد از آمریکایی ها به بیماری رفلاکس معده مبتلا هستند.

در صورت عدم درمان به موقع این مشکل، سوزش مکرر سر دل به مری آسیب رسانده و منجر به تنگی مری و بیماری های جدی دیگری از جمله ضایعات پیش سرطانی به نام مری بارت می شود.

بیماری رفلاکس معده معمولا علائمی از جمله سرفه خشک، ناراحتی در ناحیه قفسه سینه، گلودرد، مشکلات بلع و طعم ترش در انتهای دهان خواهد داشت.

زخم معده

7. بیماری زخم معده و نیاز به مراجعه به متخصص و کلینیک گوارش

زخم معده یک بیماری گوارشی است که بیشتر توسط نوعی میکروارگانیسم عامل عفونت به نام هلیکوباکتر پیلوری ایجاد شده و در پوشش داخلی معده و دئودنوم (اولین بخش روده کوچک) زخم‌ های باز ظاهر می شود.

پوشش معده معمولا توسط یک لایه مخاطی ضخیم از خوردگی توسط شیره های گوارشی محافظت می شود. زخم معده با از بین رفتن این لایه محافظ ایجاد می شود.

علاوه بر هلیکوباکتر پیلوری، چندین عامل دیگر از جمله اعتیاد به الکل، مصرف طولانی مدت برخی داروها و افزایش سن نیز منجر به از بین رفتن لایه مخاطی خواهند شد.

تشخیص بیماری هلیکوباکتر یا زخم معده امری بسیار مهم برای پیشگیری از مشکلات جدی تر معده و دستگاه گوارش است اگر احساس میکنید که دچار این بیماری شده اید فورا برای درمان به یک کلینیک گوارش مراجعه کنید.

8. بیماری کرون

بیماری کرون یک بیماری التهابی مزمن گوارشی است که هر بخشی از دستگاه گوارش، از دهان گرفته تا مقعد را درگیر می کند.

اما معمولا ایلئوم (قسمت انتهایی روده کوچک) را تحت تأثیر قرار داده و باعث ایجاد زخم و التهاب می شود. بیماری کرون همراه با کولیت اولسراتیو بخشی از اختلالات گوارشی به نام بیماری التهابی روده هستند.

همانطور که گفته شد، التهاب در درجه اول ایلئوم را تحت تاثیر قرار می دهد، اما زخم در هر ناحیه ای از روده کوچک، روده بزرگ، مری یا معده نیز دیده می شود.

بیماری کرون در هر سنی رخ می دهد، با این حال افراد بین 15 تا 30 سال بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند. طبق گزارش بنیاد کرون و کولیت، حدود 780000 نفر در ایالات متحده به بیماری کرون مبتلا هستند.

9. کولیت اولسراتیو

کولیت اولسراتیو در کنار بیماری کرون یکی از دو بیماری رایج التهابی روده است. این بیماری به گروهی از اختلالات گوارشی اشاره دارد که باعث التهاب دستگاه گوارش می شوند.

کولیت اولسراتیو در اثر التهاب پوشش داخلی روده بزرگ، رکتوم یا هر دو ایجاد خواهد شد.

10. سنگ کیسه صفرا

سنگ های کیسه صفرا مانند توده های سنگی هستند که در مجاری صفراوی یا کیسه صفرا ایجاد می شوند. این سنگ ها به کوچکی یک دانه شن یا به بزرگی یک توپ گلف هستند.

کیسه صفرا یک اندام گوارشی کوچک است که در سمت راست بالای شکم قرار دارد و وظیفه آن تولید، ذخیره و آزادسازی صفرا یا مایع سبز مایل به زردی است که به هضم چربی کمک می کند.

این وضعیت در ایالات متحده نسبتا رایج بوده و 10 تا 15 درصد از جمعیت کلی به این مشکل دچار هستند.

علت اصلی تشکیل سنگ کیسه صفرا دقیقا مشخص نیست، اما این سنگ ها معمولا زمانی که غلظت بیلی روبین و کلسترول در صفرا بالا باشد تشکیل می شوند.

تشخیص سنگ کیسه صفرا از طریق سونوگرافی انجام شده و برای تشخیص بهتر سنگ های کوچک از آندوسکوپی استفاده می شود.

پانکراتیک

11. پانکراتیت حاد و مزمن

پانکراتیت یا التهاب پانکراس در بزرگسالان و کودکان رخ می دهد. این بیماری که دو نوع حاد یا مزمن دارد رایج ترین اختلال لوزالمعده و عامل مرگ و میر مردم در جهان است.

ابتلا به پانکراتیت که زمانی غیرمعمول بود، حداقل در 20 سال گذشته افزایش یافته و اکنون در هر 100000 نفر از جمعیت کلی حدود 80 نفر از بزرگسالان و کودکان به این بیماری مبتلا هستند.

بروز این بیماری در سراسر جهان و به ویژه به دلیل افزایش نرخ چاقی و سنگ کیسه صفرا رو به افزایش است.

شکل حاد التهاب پانکراس که عضوی J شکل است و آنزیم ها و هورمون های گوارشی را ترشح می کند به طور ناگهانی ظاهر شده و چند روز ادامه می یابد.

موارد خفیف پانکراتیت حاد معمولا بدون هیچ درمانی بهبود می یابند، اما موارد شدید عوارض مرگبار به همراه خواهند داشت که با مراجعه به کلینیک گوارش بایستی مراحل تشخیص و درمان آن سریعتر انجام گیرد.

پانکراتیت مزمن شکل کمتر رایج پانکراتیت است که طی ماه‌ ها یا سال‌ ها به وجود آمده و با عوارض بالقوه شدید مانند سرطان پانکراس همراه است. علل اصلی قابل پیشگیری پانکراتیت در بزرگسالان عبارتند از:

 • اعتیاد به الکل
 • سیگار کشیدن
 • چاقی
 • جراحت شکم

سنگ کیسه صفرا، فیبروز کیستیک و سایر اختلالات ژنتیکی نادر، هیپرتری گلیسریدمی (تری گلیسیرید بسیار بالا) و عفونت نیز از دیگر دلایل ابتلا به این بیماری هستند.

12. بیماری کبد

مراحل بیماری کبد
مراحل بیماری کبد

کبد دومین اندام بزرگ در بدن است و نقش متفاوتی در هضم از جمله تجزیه غذا، ذخیره انرژی و دفع مواد زائد و سموم از جریان خون دارد.

بیماری کبد یک اصطلاح کلی برای تمام بیماری های گوارشی است که بر کبد تأثیر می گذارند. تمام این بیماری ها علل متفاوتی دارند اما همگی به کبد آسیب رسانده و بر عملکرد آن تأثیر می گذارند.

بر اساس آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، 1.8 درصد یا حدود 4.5 میلیون از بزرگسالان ایالات متحده به بیماری مزمن کبدی مبتلا هستند.

متخصص گوارش یا پزشک بیماری کبد را از طریق آزمایش خون یا آزمایشات تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا ام آر آی تشخیص می دهد.

13. دیورتیکولیت

در بیماری دیورتیکولوز در قسمت پایینی پوشش داخلی روده بزرگ کیسه های کوچکی به نام دیورتیکول تشکیل می شود. دیورتیکولیت به التهاب این کیسه ها گفته شده که با مواد زائد متورم و عفونی می شوند.

این وضعیت منجر به عوارض خفیف تا جدی از جمله خونریزی مقعدی خواهد شد. دیورتیکولیت در دیورتیکولوز شدید یا پیشرفته رخ می دهد.

کلینیک گوارش و مرکز درمان مشکلات گوارشی و اختلالات بلع یادمان زیر نظر دکتر فرشاد خسروی آماده ارائه انواع خدمات تشخیصی از جمله آندوسکوپی و کولونوسکوپی و خدمات درمانی برای انواع مشکلات بلع و گوارش است.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "کلینیک گوارش و درمان های آن"
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍