درمان هلیکوباکتر پیلوری + علل، علائم و پیشگیری

هلیکوباکتر پیلوری

در این مقاله با هلیکوباکتر پیلوری ، راه کارهای درمان هلیکوباکتر ، علل به وجود آمدن ، علائم و راه های پیشگیری از این عفونت معده آشنا خواهید شد.

هلیکوباکتر پیلوری گونه ای از باکتری ها است که عامل بسیاری از بیماری ها مثل زخم معده و گاستريت‌ (ورم معده) محسوب می شود. عفونت H-pylori بیشتر در بین کودکان شایع است.

علائم تنها در 20 درصد از مبتلایان مشاهده می شود. علائم شامل درد مداوم معده یا سوزش معده، کاهش وزن ناخواسته و استفراغ خونی است.

زخم های ناشی از عفونت هلیکوباکتر پیلوری معمولاً با ترکیبی از آنتی بیوتیک ها و مهارکنندگان پمپ پروتونی درمان می شوند.

هلیکوباکتر پیلوری باکترهایی هستند که باعث بیماری هایی همانند زخم معده، ورم معده و عفونت معده می شود. برای درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری به کلینیک دکتر خسروی در تهران مراجعه کنید.

عفونت هلیکوباکتر پیلوری چیست؟

هلیکوباکتر پیلوری باکتری هایی هستند که باعث عفونت در معده یا دوازدهه (قسمت اول روده کوچک) می شوند. این عفونت شایع ترین علت زخم معده است.

التهاب و تحریک پوشش داخلی معده (گاستریت) نیز یکی دیگر از اثرات این باکتری می باشد. عفونت هلیکوباکتر پیلوری در صورت درمان نشدن، در طولانی مدت ممکن است منجر به سرطان معده شود (اما به ندرت اتفاق می افتد).

چه کسانی به عفونت هلیکوباکتر مبتلا می شوند؟

در بدن حدود 50 تا 75 درصد از جمعیت جهان باکتری هلیکوباکتر پیلوری وجود دارد. این باکتری در بیشتر افراد ایجاد بیماری نمی کند.

عفونت هلیکوباکتر پیلوری بیشتر در کودکان رخ می دهد. در کشورهای در حال توسعه بیشتر رایج است. در ایالات متحده، این باکتری در بدن حدود 5 درصد از کودکان زیر 10 سال یافت می شود.

عفونت بیشتر برای کودکانی ایجاد می شود که در مناطق شلوغ و با شرایط بهداشتی نامناسب زندگی می کنند.

آیا هلیکوباکتر پیلوری از فردی به فرد دیگر منتقل می شود؟

بله، هلیکوباکتر پیلوری می تواند از فردی به فرد دیگر سرایت کند. این باکتری در بزاق، پلاک دندان و مدفوع یافت می شود.

عفونت می تواند از طریق بوسیدن و با انتقال باکتری از دست افرادی که پس از اجابت مزاج آنها را به خوبی نشسته اند، سرایت کند.

دانشمندان فکر می کنند احتمال انتقال هلیکوباکتر از طریق آب و غذای آلوده به این باکتری وجود دارد.

سرطان معده

ارتباط بین عفونت هلیکوباکتر پیلوری و سرطان معده

در صورت ابتلا به عفونت این باکتری، احتمال ابتلا به سرطان معده در سنین بالاتر افزایش می یابد.

اگر سابقه خانوادگی قوی سرطان معده و سایر عوامل خطرزا برای ابتلا به سرطان را دارید، حتی در صورت عدم وجود علائم زخم معده، ممکن است پزشک آزمایش آنتی بادی H.Pylori را توصیه کند.

پزشک علاوه بر غربالگری و درمان، ممکن است برخی تغییرات در سبک زندگی مانند گنجاندن میوه‌ها، سبزیجات و فیبر بیشتر در رژیم غذایی را پیشنهاد دهد.

چکاپ منظم و پیروی از توصیه های پزشک می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد.

علائم و علل

عفونت هلیکوباکتر پیلوری چگونه باعث آسیب می شود؟

این باکتری در لایه مخاطی پوشش معده و دوازدهه تکثیر می شود. باکتری ها آنزیمی به نام اوره آز ترشح می کنند که اوره را به آمونیاک تبدیل می کند.

این آمونیاک از باکتری ها در برابر اسید معده محافظت می کند. تکثیر هلیکوباکتر پیلوری در بافت معده منجر به گاستریت و یا زخم معده می شود.

بیشتر بخوانید : التهاب معده مزمن یا گاستریت مزمن

علائم عفونت با هلیکوباکتر پیلوری

اکثر کودکان مبتلا به عفونت این باکتری هیچ علائمی ندارند. علائم فقط در حدود 20 درصد از موارد مشاهده می شود.

علائم و نشانه‌ها، در صورت وجود، ناشی از گاستریت یا زخم معده هستند و عبارتند از:

درد مداوم یا سوزش در معده (اغلب چند ساعت پس از غذا خوردن و در شب). درد ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد یا طی چند روز تا چند هفته ادامه یابد.

 • کاهش وزن ناخواسته
 • نفخ
 • تهوع و استفراغ (استفراغ خونی)
 • سوء هاضمه
 • آروغ زدن
 • از دست دادن اشتها
 • مدفوع تیره (ناشی از وجود خون در مدفوع)
تشخیص هلیکوباکتر پیلوری

تشخیص و آزمایشات هلیکوباکتر پیلوری

عفونت هلیکوباکتر پیلوری چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر پزشک مشکوک باشد که این باکتری باعث زخم معده شده است، احتمالا یک یا چند مورد از آزمایش‌های زیر را تجویز کند:

تست تنفس : در این تست، قبل و بعد از نوشیدن محلول، فرد بازدم را در کیسه ای بیرون می دهد. این آزمایش میزان دی اکسید کربن آزاد شده در نفس را قبل و بعد از نوشیدن محلول اندازه گیری می کند. سطح بالاتر اکسید کربن بعد از نوشیدن محلول به معنای وجود این باکتری است.

آزمایش مدفوع : هدف از این آزمایش جستجوی نشانه هایی از وجود هلیکوباکتر پیلوری در نمونه مدفوع است.

آندوسکوپی فوقانی : یک لوله انعطاف پذیر از گلو وارد معده شده و یک نمونه کوچک از بافت پوشش داخلی معده یا روده برای آزمایش وجود این باکتری گرفته می شود.

مدیریت و درمان

هلیکوباکتر پیلوری چگونه درمان می شود؟

اگر علائمی ندارید، نیازی به درمان نخواهید داشت. اگر عفونت با هلیکوباکتر برای شما تشخیص داده شده باشد، از مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی خودداری کنید. این داروها خطر ایجاد زخم را افزایش می دهند.

زخم های ناشی از میکروب هلیکوباکتر با ترکیبی از آنتی بیوتیک ها و یک مهارکننده پمپ پروتون کاهنده اسید درمان می شوند.

 • آنتی بیوتیک ها : معمولا دو آنتی بیوتیک تجویز می شود. آموکسی سیلین، کلاریترومایسین (Biaxin®)، مترونیدازول (Flagyl®) و تتراسایکلین از جمله انتخاب های رایج در این مورد هستند.
 • مهارکننده پمپ پروتون : مهارکننده های پمپ پروتون که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از لانزوپرازول (Prevacid®)، امپرازول (Prilosec®)، پنتوپرازول (Protonix®)، رابپرازول (Aciphex®) یا اسومپرازول (Nexium®).
 • بیسموت ساب سالیسیلات : گاهی اوقات این دارو (به عنوان مثال،(Pepto-Bismol®  به آنتی بیوتیک ها و ترکیبات مهارکننده پمپ پروتون ذکر شده در بالا اضافه می شود. این دارو از پوشش معده محافظت می کند.

درمان ترکیبی معمولاً به مدت 14 روز انجام می شود.

در یک داروی جدیدتر، Talicia®، دو آنتی بیوتیک (ریفابوتین و آموکسی سیلین) با یک مهارکننده پمپ پروتون (امپرازول) در یک کپسول ترکیب شده است.

بیشتر بخوانید : عفونت معده یا مسمومیت غذایی ؟

پیشگیری هلیکوباکتر پیلوری

پیشگیری هلیکوباکتر پیلوری

آیا می توان از عفونت هلیکوباکتر پیلوری پیشگیری کرد؟

شما می توانید خطر ابتلا به عفونت هلیکوباکتر پیلوری را کاهش دهید اگر:

 • آب تمیز بنوشید و در هنگام تهیه غذا از آب تمیز استفاده کنید. (خصوصا اگر در مناطقی از جهان زندگی می کنید که منابع آب در آنها آلوده هستند، این امر بسیار مهم است.)
 • قبل از غذا خوردن و بعد از رفتن به دستشویی دست های خود را به طور کامل (20 ثانیه) با آب و صابون بشویید.

آیا واکسنی برای پیشگیری از عفونت هلیکوباکتر پیلوری وجود دارد؟

هنوز نه، اما نتایج امیدوارکننده‌ای از یک کارآزمایی بالینی که در مراحل پایانی می باشد، بدست آمده است. در این کارآزمایی، کودکانی که واکسن دریافت کردند تا سه سال در برابر عفونت هلیکوباکتر پیلوری ایمن بودند.

در صورت تشخیص عفونت هلیکوباکتر پیلوری، پیش بینی نتیجه درمان کودک من چگونه است؟

اگر از برنامه درمانی پیروی و تمام داروها تا آخر مصرف شوند، احتمال بازگشت عفونت فرزند شما در عرض سه سال کمتر از 10 درصد است.

علاوه بر این، احتمال بهبود زخم معده با این درمان ها وجود دارد. ممکن است هفته ها تا ماه ها طول بکشد تا علائم به طور کامل از بین بروند.

چگونه می توان فهمید که عفونت هلیکوباکتر پیلوری بهبود یافته است؟

پزشک آزمایش تنفس و/یا مدفوع را حداقل دو هفته پس از پایان درمان با مهارکننده پمپ پروتون و چهار هفته پس از تکمیل درمان آنتی‌بیوتیکی دوباره تجویز می کند.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

1 دیدگاه ثبت شده برای "درمان هلیکوباکتر پیلوری + علل، علائم و پیشگیری"